539 en alleen uit de inkleeding der gedachten kunnen blijken, wijl ten slotte onze eigen spreektaal die titulatuur en onderdanigheidsbetuigingen ook niet toepast zonder daardoor grof te worden. (Brief van een WelEdel Gestrenge, HoogEdelGeborene aan een HoogEdel- Gestrenge, WelEdcl Geborene, die onder zijne niet-offieieele brieven nog schrijftmet de meeste hoogachting, heb ik de eer te zijn Utv Dienstw. Dienaar) Si Anoe. Mobilisatie-order. Waarom bestaat geen mobilisatie-order geldend voor alle bataljons, alle eskadrons alle batterijen? Thans bestaan daarin afwijkin gen, waardoor niemand goed op de hoogte komt. Eenige korpsen doen het er zonder, totdat er verwarring ontstaat! Si Anoe. Strooleger. Frappez, frappez toujours Vooroordeel en sleur, onder het aanhoudend gehamer van deskundigen zult gij eindelijkeindelijk wel ten doode veroordeeld worden. Nogmaals heeft een onzer paardenartsen, de heer W. van den Burg, het voor het Strooleger opgenomen en de wenschelijkheid, ja de nood zakelijkheid zijner invoering voor onze legerpaarden opnieuw glashelder aangetoond. Men leze de laatste aflevering der veeartsenijkundige Bladen. Paardenvriend. Nederlandsch-Indië en de Congo. Nederlandsch-Indië met zijn uitgestrekt rijk eilanden-gebied, voorzien van een onvoldoend leger en even onvoldoende vloot, a la merci van den eersten grooten Europeeschen aanrander, die, tuk op koloniën, een poging wil wagen. Zelfs Java, het voornaamste dier eilanden, geheel on verdedigd; zelfs geen der drie groote havenplaatsen, neen sterker nog Batavia, de zetel van het bestuur, niet gevrijwaard tegen een coup de main van een klein vijandelijk eskader Daartegenover de onafhankelijke Congo-Staat, een sedert korten tijd aan een handelslichaam toebehoorend gebied in Afrika, voorzien van een modern fort. Wij lezen daarover in „Zehn Jahre Afrikanischen Lebens von August Boshart, Capitaine, Commandant I. Cl. de la force publique a l'Etat Indépendant du Congo," het volgende: „Na een vaart van 8 uren stroomopwaarts bereikt men M'Boma, thans „het grootste station van den Congo-Staat „Yoor alles valt het oog van den militair bij een nadering te water „op een fort, waarvan de kanonnen den stroom beheerschen en dat tot „bescherming van de kolonie moet dienen niet tegen arglistige zwar-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 553