80 houden moeten worden en cijfers en brieven aan spitsvondiger toezicht onderworpen zijn dan de oefeningen, moet de leiding dier oefeningen wel eens achter staan bij de administratieve werkzaamheden. Zoo wordt bijzaak hoofdzaak. Zou alles, wat thans door den sergeant-majoor geboekt wordt, niet van de verantwoordelijkheid van den compagnies-commandant op die van den kwartiermeester van het bataljon kunnen overgaan? De fourier's werkzaamheden zouden dan onder de leiding en de verantwoordelijkheid van den compagnies-commandant moeten blijven. Zij vormen de brug van de magazijnen naar de gelederen. Zou, afgescheiden van het voorgaande desideratum, de verantwoorde lijkheid voor de compagnies-goederen niet meer gelijkmatig en tevens eerlijker verdeeld kunnen worden. De compagnies-commandant kan thans den luitenants een gedeelte daarvan overdragen, zonder daardoor echter zelf ervan ontheven te worden. Het komt ons voor, dat de positie van den luitenant hoog genoeg is, om hem die verantwoordelijk heid geheel te doen overnemen. Nergens is de verdeeling in dat opzicht slechter geregeld dan in de compagnie, de commandant staat uitsluitend voor alles. Om daarin verbetering te brengen kan de oudste luitenant b.v., volgens voorschrift, geheel verantwoordelijk gesteld worden voor wapens, uitrusting, e.d.g., in den geest als de compagnies-commandant dit thans is, de andere luitenant evenzoo voor de kazerneering. Verlaten die officieren de compagnie, dan geven zij dit aan hun opvolger over en wordt daaromtrent officieel gerapporteerd. Zoo leeren zij, beter dan thans, verantwoordelijkheid dragen. De compagnies-commten. behouden het toezicht, in den geest als tegenwoordig door den bataljons-commdt. geschiedt. Si Anoe. Samensmelting der officierslcorpsen. Een der voornaamste redenen van den vooruitgang, die de beschaving en de ontwikkeling van de laatste eeuw gekenmerkt heeft, ligt in de decentralisatie, in de scheiding van belangen, in de vertakking van de wetenschappen. Hierdoor hebben bestuur, beheer, studie, opleiding, vakkennis zich met ruimer wiekslag baan kunnen breken, dan voorheen, toen zij zich niet vrij wisten te maken van de ballast van het overtollige. Dit streven breekt zich ook, hoewel langzaam, in het leger baan, in de landen, die koloniën maar geen koloniaal leger hebben, gaan stemmen op om dit te stichten; elders, b. v. in ons land, hoorde men reeds de verder doorgevoerde scheiding van vesting- en veldartillerie bepleiten; ook zijn in eenige legers de verschillende speciale afdeelingen, die in Nederland nog over verschillende wapens verdeeld zijn, weer tot één wapen vereenigd. Op het oogenblik dat onze eeuw op het punt staat afscheid te nemen, ontstaat echter eene beweging, die lijnrecht tegen dat streven in gaat,

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 92