WENKEN VOOR DE PRACTIJK. Nederlandsch-Indië en de Canarische eilanden. Hebben wij in de vorige aflevering er op gewezen, dat zelfs de onafhankelijke Congostaat een modern fort gebouwd heeft tot wering van eventueele indringers uit zijn grondgebied, dezer dagen trof ons in de Maileditie van het Vaderland van 12 Mei 1899 N°. 19 het volgende bericht: „De Koningin-Regentes van Spanje heeft een besluit geteekend, „waarbij een crediet van 5 millioen peseta's wordt toegestaan voor wer- „ken ter verdediging van de Canarische eilanden." Het verlies zijner voornaamste koloniën heeft Spanje wakker geschud, zelfs in deze dagen van diepe financieele ellende deinst het voor de ver dediging van zijn grondgebied niet terug voor een uitgave van 21/, mil lioen gulden. Zal ook aan Nederland eerst een harde les moeten worden toegediend, zullen ook wij eerst een gedeelte, misschien het belangrijkste gedeelte onzer koloniën moeten verliezen, alvorens iets ter verdediging van de rest uit te geven P Dat de hooge regeeringspersonen, welke de verantwoordelijkheid torsen voor het onverdedigd laten van den O.I. Archipel, niet voor het fait accompli gesteld worden, dat de op koloniën beluste groote Eur. mogendheden eens alles inslikken! Men wiege zich toch niet in slaap met de oude phrase, dat de eene mogendheid de andere het rustig bezit onzer koloniën niet zou gunnen. En de Philipijnen dan en Formosa. Mineur. Kaarten. De door den topographischen dienst uitgegeven herdrukken van kaarten komen niet in alle opzichten met het terrein overeen, iets wat reeds lang voor den herdruk bekend was door de velddienstoefeningen, welke de troepen in die streek gehouden hebben. Daar het terrein sedert niet opgenomen is, is dit niet aan den topographischen dienst te wijten. Maar zou het niet voor het vervolg te voorkomen zijn? Als ieder gar nizoenscommandant eenmaal in het jaar opgaf welke verschillen in de nabijheid van zijne standplaats tusschen kaart en terrein bestaan, zou dit bij een herdruk van de kaart, zooal niet afdoende zijn om nauwkeurige correctie aan te brengen, dan toch om die correctie nauwkeurig op te laten nemen. Anoe.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 103