640 De te stellen eisch voor de standplaats der vuurmonden is dan deze: dat de vluchthoogte in het punt B der baan grooter zij dan de hoogte van het terreinvoorwerp D of wel dat de ordinaat voor het punt B grooter zij dan de hoogte van het terreinvoorwerp. In de samen te stellen ordinatentabellen moeten wij vinden de ordina ten van de laagst te verwachten banen voor de verschillende drachten, om met eenige zekerheid te kunnen zeggen, dat de projectielen over het terreinvoorwerp heen zullen gaan. De vluchthoogten voor de laagst te verwachten banen krijgen wij door de berekende vluchthoogten voor de dracht te verminderen met 2XHSbo in die punten der banen. Het gebruik van bedoelde ordinatentabellen heeft bovendien nog het groote voordeel, dat ter bereiking van ons oogmerk geen berekeningen, hoe eenvoudig dan ook, behoeven te worden uitgevoerd. En dat dit voordeel niet gering geschat mag worden, zal een ieder, die voor den vijand gestaan heeft, ons dadelijk toegeven. Te meer treedt dat voordeel op den voorgrond, wanneer wij bedenken, welke de gevolgen van een kleine vergissing zouden kunnen zijn. Nog niet sprekende van de noodlottige uitwerking van projectielen, die tegen het terreinvoorwerp aanslaan en ontijdig springen, is alleen het feit, dat, door eene vergissing bij de berekening eene stellingverandering tijdens het vuur noodzakelijk kan worden, overwegend genoeg om elke me thode, waarbij geen berekeningen behoeven te worden toegepast, te verkiezen boven eenige andere. Niet alleen dat eene verandering van batterijstelling een ongewenscht oponthoud in het vuur veroorzaakt, maar zij werkt sterk demorali- seerend op de eigen troepen en de gevolgen hiervan zijn bij geen benadering te schatten en doen zich gedurende het geheele verdere verloop van het gevecht tot ons nadeel gevoelen. Deze overwegingen hebben er dan ook toe geleid om ordinaten tabellen voor het 7 c.M. Yeld- en Bergkanon samen te stellen. Wij zijn hierbij als volgt te werk gegaan. Met de formule voor de vluchthoogte, waarop in afl. 8, jaargang 1898 van het I. M. Tijdschrift door den Heer van Loon de aandacht gevestigd is, zijn de verschillende vluchthoogten voor de beide vuur monden berekend tot in één decimaal nauwkeurig. Daar wij aldus

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 112