641 de gemiddelde vluchthoogten gevonden hebben, zouden wij, om met eenige zekerheid te kunnen zeggen, dat de projectielen voor een bepaalde opzethoogte over een terreinvoorwerp heengaan, van die vluchthoogten 2 X HS50 op den afstand, waarop het terreinvoorwerp van de batterij verwijderd is, voor de bepaalde dracht moeten aftrek ken en hierbij nog een zekerheidsfactor in rekening brengen. De HS50 in een bepaald punt van een baan wordt meestal gelijk genomen aan de HS50 voor eenzelfde dracht, als waarop dat punt van de batterij verwijderd is. "V oor onze berekeningen hebben wij evenwel aangenomen, dat de verschillende banen voor eene bepaalde dracht zich als een kegel om de gemiddelde baan groepeeren, en aldus de HSÖ0 in verschillende punten van elke baan bepaald. Hoewel ook dit niet volkomen zuiver is, hebben wij hiermede tevens een zekerheidsfactor ingevoerd, daar de aldus gevonden HS50 steeds grooter is dan de HS50 op de eerstgenoemde manier gevonden. Na het in rekening brengen van de 2 X HS50 zjjn de alsdan verkregen uitkomsten tot in één decimaal nauwkeurig genomenvoor de tabellen voor de 7 c.M. K. A. met ladingen N°. 2 en 3 zijn de laatstgevonden uitkomsten tot in halve decimeters afgerond en wel in het mindere. Deze gegevens kunnen voor het beoog le doel als voldoende nauw keurig worden beschouwd, te meer daar de afstanden van het doel tot het terreinvoorwerp en van dat voorwerp tot de batterijstelling geschat zijn en tevens de hoogte van het terreinvoorwerp in verband met de laatste schatting bepaald wordt. Het zal evenwel aanbeve ling verdienen bij het gebruik dezer tabellen erop te rekenen, dat de gevonden verheffijg van het projectiel steeds grooter moet zijn dan de hoogte van het terreinvoorwerp. Door de bovenstaande verwaarloozing van meerdere decimalen en afronding tot halve decimeters is bovendien nog een zekerheidsfactor ingevoerd geworden. Het gebruik der tabellen wijst zich van zelf en zal bovendien nog blijken uit een hieronder genomen voorbeeld. Wanneer de commandant der artillerie van den colonne-comman dant order ontvangt om tegen eene vijandelijke benteng, op a Meter

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 113