642 achter een terreinvoorwerp gelegen, in stelling te komen, zoekt hij <?eue geschikte opstelling voor zijne vuurmonden en schat den afstand tot net terreinvoorwerp. Zij die geschatte afstand b Meters, dan zal hij dus een baan met een dracht van a b Meters moeten hebben. Hij moet vervolgens de hoogte van het terreinvoorwerp opnemen» waartoe hij gebruik kan maken van een reeds vroeger bij de batte rijen in gebruik zijnde liniaal. De inrichting van het bedoelde instrumentje berust op het volgende. Een houten of metalen latje, in de rechterhand genomen, bevindt zich met geheel gestrekte arm op 0.70 Meter van het oog. Op dat latje is eene verdeeling aangebracht: bijv. elke verdeeling is 7 mM., dan geeft op 100 Meters elke verdeeling 1 Meter hoogte aan. Deze verdeelingen zouden zoo toodig nog onderverdeeld kunnen worden Iedere andere verdeeling, eveneens verband houdende met den afstand van het oog tot het vastgehouden latje, kan evengoed gebezigd worden. Hiermede kan dan de absolute hoogte van het terreinvoorwerp van af den voet gemeten worden. Hoewel de tabellen aangeven de vluchthoogten boven den mon dingshorizon en wij dus eigenlijk ook de hoogte van het terreinvoor werp boven dien horizon zouden moeten weten, is het geen bezwaar de hoogte van het terreinvoorwerp boven den beganen grond te meten daar de terreinhoek, die anders ook in rekenirg gebracht zou moe ten worden, bij de inrichting van het quadrant al dadelijk geëlimi neerd wordt, zoodat ook bij het bepalen van de dracht de lijn, die de standplaats van den vuurmond vereenigt met den voet van het doel, als mondingshorizon in rekening wordt gebracht en de baan bepaald wordt ten opzichte van deze lijn. Op welke wijze wij later ook onze richting nemen, steeds zal aanvankeljjk toch van het qua drant gebruik gemaakt moeten worden en dan al dadelijk de terreinhoek worden verrekend. Bovendien kan als normaal worden aangenomen, dat het terrein gelijkelijk helt, zoodat de terreinhoek, gevonden ten opzichte van den voet van het terreinvoorwerp, dezelfde is als die ten opzichte van het doel. Alleen voor het geval, dat het doel aanmerkelijk lager is gelegen dan het terreinvoorwerp, zou hiermede rekening gehouden moeten worden, daar alsdan de hoogte van het terrein-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 114