643 voorwerp boven de lijn, welke de standplaats van den vuurmond verbindt met den voet van het doel, grooter zal zijn dan de gevon den hoogte. In dit geval zal het wenschelijk zijn, dat bij het rap- portoeren omtrent de aanwezigheid van het doel, tevens wordt op gegeven, hoeveel het doel lager ligt dan het terrein voorwerp. Voor het bepalen van de opstelling der vuurmonden zal de artilleriecom mandant kunnen volstaan door voor de hoogte van het terreinvoorwerp in rekening te brengen de gemeten hoogte van dat voorwerp, vermeer derd met het verschil in hoogte van het doel en het terreinvoorwerp. Nemen wij ter verduidelijking een voorbeeld. Door den commandant der verkennende troepen wordt gerappor teerd, dat achter een kampong aan een rivier een vijandelijke ver sterking is gelegen en dat deze versterking 5 Meters lager ligt dan de kampong. Dan zal de artilleriecommandant, na de hoogte van den kampong- rand gemeten en daarvoor bijv. gevonden te hebben 12 Meters, voor de bepaling van de gewenschte dracht moeten rekenen alsof over een terreinvoorwerp van 12 5 17 Meters heen gevuurd moet worden. Feitelijk zou de dracht kleiner worden en daardoor ook de afstand van het terreinvoorwerp tot het doel, doch praktisch zullen wij kunnen volstaan met de aangegeven methode, daar wij toch nagenoeg hetzelfde resultaat zullen verkrijgen. Nadat de commandant der artillerie aldus de plaats voor zijn vuur monden bepaald heeft met het oog op de mogelijkheid van over het terreinvoorwerp heen te vuren, komt de quaestie van het bepalen der richting aan de beurt. Hierbij treedt wederom de meer bespre- ken pionierafdeeling, toegevoegd aan elke artilleriemacht, op den voorgrond. Zoodra de berichten binnengekomen zijn van de verkennende cava lerie, dat achter een terreinvoorwerp zich een vijandelijke macht heeft opgesteld, wordt een gedeelte der pionierafdeeling naar dat terrein voorwerp gedirigeerd om de richting, waarin het doel gelegen is, ten opzichte van den commandant der artillerie af te bakenen. Yan zeer veel belang zal het dan zijn, dat bij die pionierafdeeling over eenige bere- denen beschikt kan worden. Tot het vorengenoemde doel stelt de commandant der artillerie

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 115