644 zich duidelijk kenbaar, op een vooraf aangegeven manier, op de plaats, waar de stukken in stelling moeten komen. Met het oog op de zijdelingsche afwijkingen, tengevolge van den ouderlingen afstand der stukken, verdient het aanbeveling, dat de com mandant der artillerie hiertoe de plek kiest, waar een der midden stukken zal komen te staan. Nadat de richting door de pionierafdeeling is aangegeven, zal een kenbaar teeken worden geplaatst, waarop de stukken hunne richting kunnen nemen. Na het aangeven van de richting zal der pionierafdeeling nog de taak wachten van waarnemen der schoten en overseinen der waarne mingen. Hieromtrent zullen door den commandant der artillerie in verband met de plaatselijke gesteldheid eenvoudige instructies aan die afdeeling gegeven moeten worden. Het groote gewicht van deze functie voor de pionierafdeeling zal het noodzakelijk maken, dat aan die afdeeling is toegevoegd een officier of intelligent onderofficier, terwijl het wenschelijk zal zijn reeds in de vredesgarnizoenen in dezen geest oefeningen te doen houden, opdat bij een eventueel optreden te velde voor deze gewichtige diensten beschikt kunne worden over geheel daarvoor berekend personeel. Yoor het aangeven der richting en overseinen der waarnemingen zijn geen bepaalde toestellen noodig, maar zal volstaan kunnen worden met een vlaggetje, waartoe zoo noodig een zakdoek gebonden aan een stuk bamboe gebezigd kan worden. Wel is waar zoude voor de bovengenoemde verrichtingen der pionierafdeeling gebruik gemaakt kunnen worden van de zich in of bij het terreinvoorwerp bevindende zijpatrouilles, doch een zoo direct onderling ingrijpen van verschillende wapensoorten verdient o.i. geen aanbeveling. Zoowel met het oog op de omstandigheid, dat daardoor een gedeelte der patrouille onttrokken zou worden aan de verrichtingen, waarvoor zij feitelijk bestemd is, als op de hierboven reeds gemelde wenschelijkheid om de voor dit doel te bezigen pionierafdeeling reeds in het garnizoen te oefenen, zal deze taak aan een speciale afdeeling, in dit geval de pionierafdeeling, op gedragen moeten worden. Yoor het aanbrengen van zijdelingsche correcties bij de stukken staan de nevens dat, waarop de richting bepaald is, moeten kleine berekenin gen gemaakt worden, doch deze zijn zeer eenvoudig. Zij in onderstaande

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 116