646 3 X 8 b X c- ™rdeelingen enz- In woorden gebracht krijgen wij dus de volgende correctiën aan te brengen. De stukken direct naast het stuk van richting geven een zijde- lingsche correctie gelijk aan den afstand van het terrein voorwerp tot het doel, gedeeld door den afstand van het terreinvoorwerp tot de batterij, vermenigvuldigd met den afstand tusschen de stukken onder ling, alles uitgedrukt in Meters en dit product gedeeld door het aan tal duizendtallen van Meters, waarop het doel van de batterij ver wijderd is. De daarnaast geplaatste stukken zullen in verband met het rangnummer, gerekend van het stuk van richting, eene correctie geven 2, 3, enz. maal zoo groot, als de correctie voor de stukken, naast dat van richting geplaatst, bedraagt. Tot toelichting van het vorenstaande diene het volgende voor beeld. Yan de verkennende cavalerie wordt bericht ontvangen, dat op 300 Meters van de kampong A., welke zijwaarts van de marschrich- ting gelegen is, zich in een zich daar bevindende missigit een groote bende kwaadwilligen heeft verzameld. Daar het voor den verderen marsch noodig wordt geacht deze bende onschadelijk te maken en te voorkomen, dat zij ons voortdurend op de flank zal blijven bestoken, geeft de colonne-commandant bevel, dat de artillerie deze bende met haar vuur moet verdrijven. De commandant der artillerie, beschikkende over 7 c.M. L. A. kanonnen, meet voor de hoogte van den kampongrand 10 Meters en vindt in de ordinatentabellen, dat voor een dracht van 1300 Meters de vluchthoogte op 300 Meters van het doel bedraagt 12,5 Meters, zoodat hij besluit op 1000 Meters van de kampong in batterij te komen. Nadat de commandant der pionierafdeeling de noodige bevelen van den artilleriecommandant ontvangen heeft, zoowel wat betreft het aangeven der richting als het overseinen der waargenomen schoten, begeeft deze zich naar de kampong en stelt zich met het hem toegevoegde personeel in de richting van het doel en den artil leriecommandant, die in dien tusschentijd reeds een opstelling voor zijn vuurmonden heeft uitgekozen. Na het aangeven der plaat-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 118