647 een, waar de stukken moeten komen te staan, krijgt de batterij order om op te rijden. Zoodra de sectie-commandanten hunne stuk ken op de daarvoor aangewezen plaatsen hebben doen opstellen, regelen zij de zijdelingsche correctie voor hunne stukken. Zij het derde stuk, het stuk, waarop de richting bepaald is, dan zal bij een onderlingen afstand der stukken van 15 Meters de zijdelingsche correctie voor het le stuk (dus het 2e stuk ten opzichte van het stuk van richting) bedragen 300 1300 12 X ÏOOO' X 1000 IF verdeelingen rechtsche correctie voor het 2e stuk is 3i verdeeling rechtsche correctie noodig, voor het 4e stuk 3^ verdeeling linksche correctie, voor het 5e stuk 7 verdeelingen linksche correctie en voor het 6e stuk 10| verdeeling linksche correctie. Uit dit voorbeeld blijkt voldoende, op welke wijze de ordinatentabel- len toegepast moeten worden. Het zal evenwel steeds aanbeveling verdienen, om bij het bepalen van den afstand, waarop de batterijstel- ling gekozen wordt, ten opzichte van het terrein voorwerp zorg te dragen, dat de in de tabellen gevonden verheffing betrekkelijk veel grooter is dan de hoogte van het terrein voor werp, opdat, mocht de geschatte afstand van het terreinvoorwerp tot het doel grooter zijn dan de werkelijke afstand tusschen deze beiden, men met gerustheid eene wijziging van elevatie in het mindere kunne toepassen. Hiermede is in het voorbeeld ook reeds rekening gehouden door de dracht van 1300 M. te nemen, waarbij de verheffing op 300 M. van het doel 12,5 Meters bedraagt, terwijl de kampongrand slechts 10 Meter hoog is en voor 1200 M. een verheffing op 300 M. van het doel gevon den wordt van 10,9 Meters. Uit het behandelde voorbeeld is tevens duidelijk geworden, op welke wijze de sectie-commandanten hebben te handelen voor het aanbrengen der gewenschte zijdelingsche correctiën. Mocht het aantal aan te brengen verdeeiingen zijdelingsche correctie te groot worden, dan zullen de sectie commandanten een zijwaarts van het aangegeven richtpunt gelegen en duidelijk zichtbaar punt voor de richting van ieder hunner stuk ken moeten kiezen en wel voor de stukken, rechts van het stuk staande, waarop de richting is bepaald, een punt rechts van het richtpunt en voor de stukken, links daarvan staande, een punt links van het richtpunt. Ook hiervoor zou eene kleine berekening moeten worden uitgevoerd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 119