656 Celebes was nu eenigen tijd rustig en Lahure bleef te Makassar in garnizoen, niet zonder zjjn makkers op Java te benijden, waar intusschen Dipa NegarS zjjn vijfjarige worsteling tegen de Neder- landsche heerschappij begonnen was. Spoediger dan hij dacht, kwam hij weder in de gelegenheid zich te onderscheiden. Tanette was slechts in schijn bevredigd, doch wachtte op een gunstig oogenblik om den strijd te hervatten. Dat oogenblik scheen nu gekomen. De oorlog op Java vorderde de uiterste inspanning van het Indische leger; te Makassar, waar kolonel Bisschoff het bevel voerde, waren slechts weinig troepen bijeen. De onlusten begonnen weldra opnieuw. Kolonel Bisschoff liet zich echter niet door s vijands overmacht afschrikkeneen colonne werd samenge steld uit 175 man infanterie, 2 mortieren, 2 veldstukken en 20 huzaren onder Lahure Het geheel stond onder bevel van den majoor Coe- hoorn van Houwerda. Den 6™ Juni 1826 had de landing en een voorloopige verkenning van 's vijands hoofdversterking plaats. Tanette is gelegen op een steilen heuvel; slechts een kronkelende weg leidt erheen en die weg werd bestreken door drie geduchte batterijen. Den volgenden dag werd de aanval ondernomen. Gewapende sloepen van de marine roeiden de rivier op om daar een diversie uit te voeren; de artillerie werd op een hoogte ten Zuiden opgesteld om door haar vuur den hoofdaanval voor te bereiden en te ondersteunen. Weldra beklom de infanterie met majoor Coehoorn aan het hoofd den weg naar boven; niettegenstaande 's vijands hevig vuur, bereikte zij de eerste batterij. Toen ontstond een oogenblik van aarzeling, waarop Coehoorn zich de epauletten van de schouders rukte, ze over de borstwering naar binnen wierp en zijn soldaten toeriep ze te gaan halen. Hierdoor als het ware geëlectriseerd volgden de soldaten vol geestdrift hun dapperen commandant; de versterking werd veroverd en Coehoorn zelf plantte de Nederlandsche driekleur op Tanette's wallen. Lahure had met zijn huzaren natuurlijk geen deel genomen aan de bestorming. Op zeer beleidvolle wijze had hij echter de artillerie gedekt tegen de aanvallen der talrijke Tanettaansche ruiterij en zelfs door een krachtigen Hankaanval deze geheel verstrooid.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 128