657 Den volgenden dag ging hij met eenige ruiters op weg naar het vorstenverblijf te Paré, ten einde den oproerigen vorst Lapatoea in handen te krijgen. Wel is waar gelukte dit niet, doch hij maakte de vorstelijke woning met den grond gelijk en kwam terug met een aantal op den vjjand veroverde vuurmonden, eenige honderden gevangenen en voertuigen, beladen met wapens en kostbaarheden. Intusschen eischte de oorlog op Java steeds meer troepen. Alles wat maar eeoigszins gemist kon worden, werd naar het oorlogstooneel gezonden. Van Makassar kwamen in het najaar van 1826 op Java aan 12 officieren, 205 Europeanen en 338 inlanders. Hierbij be vond zich ook Lahure, die dadelijk na de verovering van Tanette zijn overplaatsing naar Java had aangevraagd. Na 1826 ontmoeten wij Lahure weder voor het eerst in het begin van 1828, toen hij zich onderscheidde in een gevecht bij Kedjiwang, waar hij met een peloton huzaren en de luitenant Roeps met een peloton djajeng-sekar's den vijand hielpen verslaan en energiek vervolgden. De commandant der 3e mobiele colonne, overste Lebron de Vexela roemde in zijn rapport Lahure's beleid en voortvarendheid. Den 9en Mei van hetzelfde jaar vielen de rebellen de stellingen der 3e mobiele colonne bij Kedjiwang aan. De luitenant der artillerie Hojel (vader van wijlen den bekenden kolonel der artillerie W. C. Hojel, adjudant van Z. K. H. Prins Alexander en vervaardiger der ballistische tafels), die bij afwezigheid van den overste Lebron de Yexela het bevel voerde, zond hun een peloton huzaren onder Lahure en een detachement Amboneezen tegemoet. Terwijl de Amboneezen door hun vuur s vijands aandacht tot zich trokken, viel Lahure hem met onstuimig heid aan, veroverde twee vaandels en joeg hem op de vlucht. De aankomst van een detachement Soemenappers en eenig geschut voltooide zijn nederlaag. Opnieuw werd Lahure's naam eervol genoemd in de officiëele rapporten. Eenigen tijd later vinden wij Lahure bij de colonne onder den overste Sollewijn. Den 12en Juli stuitte deze op een bende insurgenten van i 800 man bij Maoding. Zoodra de infanterie met baar vuur genoegzame uitwerking had verkregen, chargeerde Lahure aan het hoofd zijner ruiters, doodde ongeveer 40 man en veroverde den stan daard van den pangeran SoeriS Bronta.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 129