HET AEROGEENGAS EN ZIJNE WAARDE VOOR MILITAIRE DOELEINDEN. Zooals bekend is, wordt de ruwe petroleum door destillatie geschikt gemaakt voor den handel en het huiselijk gebruik, d. w. z. men tracht door eene doelmatige zuivering te voorkomen, dat de petroleum reeds bij betrekkelijk lage temperatuur gassen afscheidt, die, in hooge mate de eigenschappen van brandbaarheid en ontplofbaarheid bezittende, gevaarlijk zouden worden bij haar gebruik. De producten, die gewonnen worden bij het begin der destillatie, zijn koolwaterstoffen; zij zijn door hunne geringe geschiktheid voor practische doeleinden van weinig waarde. Het spreekt vanzelf, dat velen op het denkbeeld kwamen om deze koolwaterstoffen dienstbaar te maken aan eene voortbrenging van gas, geschikt voor verlichting, verwarming en beweegkracht. Tot dusverre gelukte het hun echter niet, om de vele bezwaren, verbonden aan eene practische aanwending dezer gas sen, te overwinnen op eene wijze, als door den Heer A. I. van Vries land van Amsterdam is toegepast. Het denkbeeld, dat bij alle vroegere toepassingen ten grondslag lag, was: de dampkringslucht zoodanig met die koolwaterstoffen te be zwangeren, dat men een lichtgevend gas verkreeg. Dit noemde men dan gecarbureerde dampkringslucht. Werd aan dit gecarbureerde- dampkringslucht-dilemna eene goede oplossing gegeven, dan lag het voor de hand, dat het aantal toepassingen op allerlei gebied legio zou zijn, want niets leent zich uit den aard der zaak zoo uitermate goed tot gebruik voor particuliere doeleinden, hetzij op het gebied van verlichting, hetzij op dat van verwarming en beweegkracht, als juist die door koolwaterstoffen bezwangerde of verzadigde dampkringslucht, om de eenvoudige reden, dat men de dampkringslucht, bij wijze van spreken, overal maar voor het grijpen heeft. Tot voor korten tijd echter waren deze pogingen in de practijk,

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 132