661 zooals wij hier boven reeds met een enkel woord opmerkten, niet gelukkig geslaagd, omdat men steeds gepoogd had de quaestie tot eene oplossing te brengen door de dampkringslucht in de koolwaterstof te voeren. De daaruit weder te voorschijn borrelende gassen bezaten echter geene constante of gelijkmatige carburatie, terwijl het niet mocht gelukken het gas onder de vereischte drukking te brengen. Men kreeg op deze wijze geen constante en regelmatige uitvloeiing van gassen, en, als gevolg daarvan, eene onregelmatige en flikkeren de vlam. Aan onzen landgenoot, den heer van "Vriesland, is het echter na grondige studie en jarenlange ervaring op dat punt, mogen gelukken een toestel uit te vinden, dat, opvallend door eenvoud van samenstelling en door vernuft, aan alle bezwaren ten eenenmaleis tegemoet gekomen. Hij slaagde in de samenstelling van het werktuig, doordat hij het denkbeeld om de lucht door de koolwaterstof te voeren opgaf en er in slaagde door eene bijzondere bewerking dampkringslucht en kool waterstof z<5ó innig met elkander in aanraking te brengen, dat de damp kringslucht zich met de koolwaterstofgassen tot een homogeen geheel kon verbinden, omdat zij zich geheel met die gassen verzadigde. Nu ver kreeg hij niet alleen dampkringslucht van eene geheel gelijkmatige carburatie, maar bovendien verkreeg hij bij en door het aldus gevorm de gas eene voldoende drukking om het naar behooren in verschillende richtingen af te leiden en eene vlam te voeden, welke constant en zonder flikkeringen brandt. De proeven op kleine schaal met de toestellen van van Yriesland genomen, hebben uitstekend voldaan en hebben zonder voorbehoud in de geleerde en technische wereld een zeer gunstig onthaal gevon den, terwijl de toepassingen nu reeds op vrij uitgebreide schaal in het buitenland aangetroffen worden, met name in Zwitserland, Frankrijk, Belgie en Engeland. Het toestel draagt den naam van: Carburateur Compresseuren het daardoor verkregen gas wordt aërcgeen-gas genoemd. Dit gas kan zonder gevaar gebezigd worden, daar het de eigenschap bezit, dat het, onvermengd met lucht, verbrandt doch niet ontploft, zoodra het met een brandend voorwerp in aanraking komt. Lekkages zijn onmid dellijk te eonstateeren door de eigenaardige, niet onaangename of schade-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 133