662 lijke lucht, die het gas onverbrand verspreidt en die levendig aan naphta of benzine doet denken. Het lichtgevend vermogen van het aërogeengas is grooter dan dat van steenkolengas, het is in dezelfde leidingen te verspreiden en het kost belangrijk minder. Het toestel is geheel gevaarloos omdat het geheel in eene hermetisch gesloten bus of trommel is vervat. De tot het opwekken van het aërogeengas benoodigde koolwaterstoffen (gasoline, benzine of iets dergelijks) worden door eene bijzondere inrichting, werkende als de flesch van Mariotte, aangevoerd en tevens voortdurend op hetzelfde peil gehouden. Deze inrichting is dus het reservoir, waaruit het toestel wordt gevoed, het wordt op het toestel geplaatst en kan dan door eene eenvou dige inrichting automatisch gevuld worden, waardoor deze vulling, geheel afgesloten van de dampkringslucht plaats vindende, ten allen tijde kan geschieden zonder eenig gevaar voor brand, ontploffing als anderszins. Het aërogeen-gasapparaat (de carburateur-compresseur) bestaat uit een liggenden, in twee zeer ongelijke vakken verdeelden, ges- sloten cylinder. In het eene vak, dat door een als flesch van Mariotte werkend reservoir steeds op hetzelfde peil met koolwaterstof gevuld blijft, wentelt een spiraalpomp met vier slangen, die de eigenschap heeft lucht en vloeistof innig met elkander te vermengen en onder druk te brengen. Het op deze wijze gevormde brandbare gas vloeit met de niet verdampte vloeitstof in het tweede vak, waaruit het gas naar de verbruiksleiding gaat en de niet verbruikte koolwater stof naar het eerste vak terugvloeit. De buitenlucht vindt toegang tot het eerste vak door eene, zich naar binnen openende zuigklep de spil der buis gaat door een pakkingbus in het eindschot van den cylinder om van buiten, hetzij met de hand dan wel door een riemschijf of slinger gedreven te worden. Stijgt de druk in de leiding b.v. door het uitdraaien van alle gaslichten of komforen, boven eene bepaalde grens, dan sluit de regulateur alle afvoer, stroomt het gas door de slangen van uit het tweede in het eerste vak terug, sluit zich de zuigklep, zoodat er geen gas uit en geen dampkringslucht in den nu geheel gesloten toestel kan geraken en de spiraalpomp doordraait zonder gas voort te brengen en zonder dat de druk hooger kan stijgen. Het gebruik 'ban een aërogeen-gasapparaat is zoodoende zelfs binnenshuis veilig

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 134