663 Slechts een paar minuten zijn noodig om den carburateur-com- presseur in werking te brengen en zij blijft zonder ophouden door werken totdat de laatste druppel koolwaterstof in gas is overgegaan. De eenvoudigste beweegkracht voor den toestel is eene „heete luchtmotor", die aan het gasapparaat wordt gekoppeld. Daar deze „heete luchtmotor" wordt gedreven door het ontwikkelde aërogeen- ga8, ontstaat een soort van wisselwerking, die aan het eenvoudige van het mechanisme zeer ten goede komt. Men doet de as, die door het apparaat loopt, met de hand slechts eenige omwentelingen maken en onmiddellijk wordt er gas opgewekt, zoodat het mogelijk is om het gaspitje onder de heete luchtmotor aan te steken. Na 2 a 3 minuten is dan de lucht genoegzaam verwarmd om voldoende beweegkracht aan de motor mede te deelen tot het in beweging houden van den geheelen toestel, nadat deze door middel van een drijfriempje of iets dergelijks, de beweegkracht van de motor heeft overgenomen. Daar, waar water als beweegkracht beschikbaar is, kan men met voor deel waterturbines bezigen tot het verkrijgen van drijfkracht. Voor zoeklichten of voor de verlichting van terreinen rondom bivaks, alwaar geen voortdurende lichtbronnen worden vereischt, zijn feitelijk ook die motoren overbodig. Met eene eenvoudige hand beweging kan zonder eenige moeite de voor de oogenblikkelijke verlichting benoodigde motorische kracht worden verschaft. De toestel draait zeer gemakkelijk en vereischt dus zeer weinig arbeid. De beknopte inrichting van het apparaat maakt het mogelijk dit in een klein bestek samen te vatten. Zoo is b.v. een 10 lichts apparaat niet grooter dan een gewone gasmeter, zooals men die voor huiselijk gebruik heeft. Een toestel, voldoende om 50 lichten te voeden, heeft eene middellijn van 0,75 Meter en eene lengte van 1 Meter, terwijl een apparaat om 250 lichten te voeden, slechts de geringe afmetingen heeft van 1,10 Meter middellijn en 1,80 Meter lengte. De kosten van beheer en onderhoud zijn bijzonder gering. Dure machinisten zijn overbodig; een ieder kan, na slechts eenige oefening, volkomen vertrouwd raken met den toescel, die bovendien

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 135