665 „spijkers hier en daar nog brandden om het effect van het nieuwe „licht des te meer te doen uitkomen. „In stede van dat onvoldoende licht, verheugt Breukelen zich „thans in het bezit van een rustig brandend, zeer constant en helder „wit licht, dat alleraangenaamst voor de oogen is. „Op onze wandeling door de gemeente kon ik mij met mijn „collega's van de voortreffelijkheid van het nieuwe licht uitstekend „overtuigen. De straten van het mooie dorpje, de winkels, de „fraaie heerenhuizen en villa's langs de landwegen, de met mooi „plantsoen begroeide pleinen, het Gemeentehuis, de feestelijk ge- „stemde bevolking, alles was helder verlicht als op klaarlichten dag. „Langs de Vecht deed her licht eene verrassende uitwerking. Daar „waren aan beide oevers branders met reflectors geplaatst, door een voudig van uit de leiding een compositie buis in de rivierbedding „te leggen en aldus het gas naar de overzij te voeren. „De sterkte van het licht kan men bet best vergelijken met „acetyleen, maar dan zachter en zeer rustig brandend. „Op honderd Meters en verder nam ik de pioef om bij dit licht „een brief te lezen, wat zeer goed ging. „Kortom, ieder, zoowel technicus als leek, was verrukt over de „glansrijke eigenschappen van het nieuwe licht. „En hoe wordt het nu bereid! Dat is nog wel het merkwaardigst, „want de fabrikatie is zóó hoogst eenvoudig en weinig kostbaar, „dat zelfs de kleinste en minst met middelen bedeelde gemeente „zich de luxe van dit licht kan permitteeren. „De bereiding geschiedt uit dampkringslucht en gasoline of soort gelijke koolwaterstoffen, wier dampen reeds bij nul graden, eene „aanmerkelijke spanning bezitten. „Het is vrij van giftige bestanddeelen, van zwavel en ammoniak „en is, op zich zelf, volkomen onontplofbaar. „Het bezit een eigenaardigen reuk, zoodat lekken in de leiding „makkeljjk bespeurd worden. „Het is geschikt tot verwarming met gaskomforen, tot verlichting „met vleermuis Argand en vooral gloeilichtbranders, en tot „het voeden van gasmotoren. „Zijn lichtgevend vermogen hangt af van zijn gehalte aan kool-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 137