666 „waterstoffen, hetwelk zeer hoog opgedreven kan worden; beperkt „men het op zoodanige wijze, dat er bij afkoeling tot onder het „vriespunt geen afzetting van vloeistof plaats heefr, dan heeft het „verkregen mengsel toch nog aanzienlijk meer lichtsterkte dan ge- „woon lichtgas „De vervaardiging van het gas te Breukelen geschiedt door middel „van den carburateur-compresseur van den heer van "Vriesland van „Amsterdam." Volgt beschrijving van het toestel, als hiervoren. „Den druk, die in zijn carburateur verkregen kon worden, benut tigt de heer van Vriesland in speciaal daartoe ingerichte gloeilicht- „branders, waarmede een zeer schitterend wit licht verkregen wordt, „waarbij de kleuren zich als bij daglicht vertoonen. „De inrichting te Breukelen, alhoewel zij voor eene tijdelijke „proef moet dienen, zou niet belangrijk uitgebreid behoeven te „worden, zoo zij naast de verlichting der openbare wegen ook die „der particuliere woningen te bedienen kreeg. „Zij bestaat uit een houten gebouwtje, breed 3 75 Meter, lang „7 Meter, verdeeld in twee compartimenten. In het eene compar timent bevindt zich de noodige motor van 1 paardenkracht benevens „een waterpomp, in het tweede twee carburateurs-compresseur. een „gasmeter en een drukkingregulateur. „Het Mariotte'sche vulreservoir staat buiten het gebouw onder „een waterbak, die tevens afdak vormt. De in metalen vaten aan gevoerde koolwaterstoffen worden er door waterdruk in overgedrukt, „zoodat behandeling der vluchtige stoffen in de open lucht vermeden „wordt. „Het gebouw wordt van buiten af door middel van voor de vensters „geplaatste lantaarns verlicht. „Vordert eene fabriek zooals de omschrevene, geen groote kosten „van aanleg, met hare bedieningskosten is het evenzoo gesteld. Zij „kan n. 1. door slechts één man gedreven worden. „Door een en ander blijkt, dat het systeem-van Vriesland geschikt „is om kleine gemeenten van gas te voorzien, die thans van gas verstoken „moeten blijven omdat de rente van het kapitaal, benoodigd voor „eene gewone gasfabriek, benevens de kosten van haar meer ingewik-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 138