669 „schoone verlichtingswijze, die de aandacht van allen, die zich met „verlichting bezig houden, ten zeerste verdient." Dit artikel, gecommenteerd door een der redacteurs van het boven genoemde vaktijdschrift, den heer C. T. Salomons, Onderdirecteur van de Gemeente Gasfabrieken te Rotterdam, werd in het Augus tusnummer van het tijdschrift nog aangevuld als volgt: „In ons Juni-nummer zeiden wij dat naar onze meoning de zwakke „zijde van het verlichtings-systeem, zooals dit te Breukelen wordt „toegepast, is, de moeilijkheid, om gelijkheid van kwaliteit te hand haven bij groote temperatuursverschillen. Bij nadere overdenking „schijnt het ons alsof aan dit bezwaar op eene andere wijze kan wor- „den tegemoet gekomen, dan door meer drukking te geven wanneer „de lucht tengevolge van lagere temperatuur mindere koolwaterstof fen bevat en dientengevolge van minder kwaliteit zoude zijn. Dit „middel werd, indien wij ons niet bedriegen, door den heer Bol- „dingh genoemd, toen hem de vraag gesteld werd, hoe men bij „wisselende temperatuur de wenscheljjke gelijkheid van kwaliteit zou „handhaven. Het middel, waarop ik het oog heb, is, bij lagere „temperatuur, vloeibare koolwaterstoffen te gebruiken, die dampen „opleveren van een lager dauwpunt en omgekeerd, bij hoogere tem peratuur, vloeistoffen met dampen van een hooger dauwpunt, „Bij de heerschende hitte zou men b. v. het goedkoopere benzol „kunnen gebruiken en bij winterkoude petroleumaether, en men zou „nog kleinere verschillen kunnen neutraliseeren door mengsels van „de beide vloeistoffen toe te passen, al naar de temperatuursom- „standigheden dit wenschelijk maakten. Het middel tot gelijk houden „van de kwaliteit is hier slechts vluchtig aangeduid, maar ik twijfel „niet of men zal na eenige studie kunnen vaststellen, hoe de vloeistof „bij elke temperatuur van de buitenlucht moet samengesteld worden, „om tot gelijkheid van kwaliteit te geraken. Dat het hier aange duide middel beter is, dan het door den heer Boldingh genoemde, „achten wij buiten kijf, want men kan bij meerdere drukking wel de- „zelfde lichtsterkte van de branders verkrijgen, wanneer de lucht „door lagere temperatuur minder koolwaterstoffen bevat, maar de „gasmeter zal dan ook van de mindere kwaliteit meer doorlaten „en dit middel is dus geen goede oplossing.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 141