670 „Hoe meer ik over het systeem van den heer van Vriesland na- „derk, hoe meer ik overtuigd raak van de groote toekomst, die voor „den carburateur-compresseur is weggelegd, en ik ben overtuigd, „dat bij energieke exploitatie, gecarbureerde lucht vooral in tropische „gewesten met succes zou worden ingevoerd, omdat de bediening van „den toes'el zoo eenvoudig en gemakkelijk en de kosten van opstel ling zoo gering zijn. „Het opstellen zelf kan ook door iederen technicus, door eene tee- „kening ingelicht, zonder moeite geschieden. Ook acht ik de wijze „van bereiding, zooals die in Breukelen is toegepast, geheel zonder „gevaar."Tot zoover het genoemde tijdschrift. Daar de carburateur-compresseur alle voordeelen in zich vereenigt, die hem in de practijk voor een gebruik op ruime schaal uitermate geschikt makeD, hebben wij gemeend niet na te mogen laten de aandacht der militaire autoriteiten op het aërogeengas te vestigen, daar het ons voorkomt, dat dit gas bij uitstek gtschikt zal zijn om dienstbaar gemaakt te worden aan militaire doeleinden. Voor plaatsen waar geen gasfabrieken zijn gevestigd, is dit gas bijzonder aan te bevelen, daar een ieder zijn eigen gas kan fabriceeren. Zooals de prospectussen luiden, behoeft geen enkel particulier zich af te laten schrikken door hooge kosten aan de installaiie verbonden, want zelfs de gewone petroleumhanglampen zijn door geringe wijzi gingen in een aërogeen-gaslamp te veranderen. Zooals wij hierboven reeds mededeelden is het aërogeengas goedkoop te verkrijgen en zal de prijs in Indië, waar de grondstoffen wegens de zich meer en meer uitbreidende petroleumindustrie gemakkelijk te verkrjjgen zijn, zeker niet meer bedragen dan die van het gewone petroleum licht. Maar welke gemakken levert het meer op, wat voor meer licht verspreidt het aërogeengas! Een kleine brander met gloeikousje, een licht verspreidende van 20 kaarsen, vei brandt slechts 36 Liter per uur. Bijzonder belangrijk komt ons voor hetgeen door een der geïnte resseerden tener maatschappij, welke zich ten doel stelt het aërogeen gas in Indië te exploiteerer, werd medegedeeld omtrent een nieuw procédé van gloeilichtkousjes voor dit gas vervaardigd, tengevolge waarvan deze kousjes tegen ongekend lagen prijs kunnen worden

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 142