671 geleverd en zoodanig zijn geconstrueerd, dat zij vrjj sterk zijn en een goed stootje kunnen verdragen. Trouwens de kousjes, die wij tot dusverre in gebruik zagen, zijn zoo doelmatig verpakt, dat er al zeer weinig kans voor breekage bestaat. De grondstoffen, die in Indië voor het opwekken van aërogeengas worden gebruikt, zijn koolwaterstoffen als benzine en dergelijken. Deze zijn voor de thans bestaande raffinaderijen om zoo te zeggen onverkoopbaar, althans van geringe waarde; hierin zal dus zeker niet de duurte van het gas liggen 1). Door de eenvoudige samenstelling van den carburateur-compresseur is, zooals wij gezien hebben, het gas gemakkelijk aan te wenden en te behandelen en zijn de kosten van beheer en onderhoud zeer gering. Al deze omstandigheden maken de toepassing van het aërogeengas in de garnizoenen zeer wenschelijk, b. v. voor de verlichting van kazer nes, kampementen, officierswoningen en hospitalen. Yan het warmtegevend effect kan partij getrokken worden door het in de keukens aan te wenden. Zindelijkheid en gemakkelijkheid in de behandeling zijn hier de groote voordeelen aan de toepassing ver bonden. Yan de toepassing van het calorisch effect van het aërogeen gas zagen wij een interessant voorbeeld te Breukelen ten huize van den heer v.d. Zee, gepensionneerd Indisch officier en oud-burgemeester van Enschedé, waar behalve de verlichting van het geheele huis, ook de haard middels dit gas werd gestookt en het in de keuken werd aangewend om verschillende spijzen te bereiden. Het groote lichtgevend effect, hetwelk door toepassing van gloeikous jes en reflectors belangrijk kan worden opgevoerd, gepaard aan den geringen omvang van den toestel, maken dezen bij uitstek geschikt voor gebruik bij zoek- en seinlichten. Hiertoe behoeven geen permanente opstellingen te worden ingericht; de toestel is onmiddellijk te plaatsen en weder weg te nemen. Bij versterkingen van allerlei aard zijn het in de toekomst de aangewezen apparaten voor de zoeklichten. Gepantserde of geblindeerde opstellingen zijn niet noodig, over dag 1) 1 Liter benzine levert eirea 2500 Liter aërogeengas, dus voldoende om een brander als hierboven bedoeld gedurende 70 uren te voeden. Deel. II, 1899. 45

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 143