672 wordt het toestel eenvoudig in eene remise opgeborgen, daar, waar men zulks noodig acht. Het geheele samenstel Carburateur-compresseur, motor, branders en reflectors, neemt zoo weinig plaats in, dat het gemakkeljjk bijeengevat en zoo mobiel moge lijk gemaakt kan worden. Wij zagen een gewone lamp van ODgeveer 30 normaalkaarsen, door het aërogeengas gevoed, voor een kleinen reflector geplaatst, waarmede men in het nachtelijk duister op ruim 100 Meter afstand, de koeien en schapen in de weide zeer duidelijk kon onderscheiden. Op ruim 100 Meter afstand van den reflector staan de, was in het licht daarvan zeer gemakkelijk een courant te lezen. Ook op espeditie, voor verlichting van bivaks, is de carburateur- compresseur bijzonder aan te bevelen. Een 10 lichts-apparaat toch vormt slechts een gewicht van enkele kilogrammen en is zeer gemak kelijk transportabel. Daar de geleiding van het gas wijders goed mogelijk is door een getah-percha slang, en men voor de verlichting van het bivak met vrucht gebruik kan maken van lange bamboestaken, waarop men een sterken brander aanbrengt, zoo staan er aan een toepassing te velde geen noemenswaardige bezwaren in den weg. Een reflectorlamp van eenvoudige constructie, met een 4tal bran ders, kan de omtrek van het bivak van b. v. een bataljon Infanterie voldoende verlichten, de bivakplaats daarbjj in het schemerdonker latende. Moeten er nachtelijke werkzaamheden worden uitgevoerd, wederom vinden wij in den carburateur-compresseur het middel om een flink en constant brandend licht te verschaffen. Ook op motorisch gebied zijn de toepassingen vele. Men vindt er in het middel tot het voortbewegen van spoor en tramwagens, van kleine vaartuigen op rivieren en binnenwaterenijsmachines kunnen er mede worden gedreven, goed drinkwater kan daarmede door des tillatie worden verkregen. Wij noemden hier slechts eenige toepassingen, maar ongetwijfeld zijn er nog vele, op allerlei gebied, voor allerlei doeleinden. Daarom hebben wij niet geaarzeld, toen het ons bleek, èn door eigen aanschouwing èn door het lezen van prospectussen enz., waarin tal van bekwame en respectabele mannen hun goeden dunk omtrent

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 144