674 der lampen, geen brandgevaar, geen lekken of zweeten van lampen, enz. Ook steenkolengas is hooger in prijs en heeft minder lichtsterkte dan aërogeengas. Bij eene gemiddelde prijs van f 0.108 per kubieke Meter, kost een gloeilicht f 0.0125 per uur. Aërogeen- gasgloeilicht daarentegen nog geen f 0.01, dus ook hier is een on derscheid in prijs van 25 ten gunste van het aërogeengas te constateeren. De verwonderlijke handigheid en eenvoud van een aërogeengas- apparaat, systeem Excelsior", blijke uit het volgende. Het toestel heeft een omvang van 1 M2 en is, waar men het wenscht, op te stellen op iedere vorstvrije plaatseene normale ka merhoogte is voldoende om het toestel te drijven, daar dit geschiedt door middel van een gewicht op de wijze, waarop enkele uurwerken zijn ingericht; door de zeer eenvoudige samenstelling en werking kan een ieder het apparaat behandelen. Ook is het toestel in vol komen voor het gebruik geschikten toestand te traneporteeren. De opstelling geschiedt in eenige oogenblikken. De werking gaat geheel automatisch, de daarvoor vereischte handgrepen zijn uit eene gebruiksaanwijzing gemakkeljjk te leeren; vereischt worden slechts het eenmaal per dag optrekken van het gewicht van het raderwerk en het vullen van het toestel 1 of 2 maal in de week, of 1 maal in de maand, al naar gelang de sa- menstellirg van het apparaat. Yoor dit vullen wordt minder werk vereischt, dan voor het vullen eener gewone lamp. In Europa worden de kosten voor de verlichting als volgt berekend Bij een prijs van f 21.00 voor 100 K.G. gasoline (in Indië is de prijs van de benoodigde benzine zeker veel goedkooper) komt men tot de volgende onkosten: 1 Eilo gasoline geeft 2 kubieke Meter gas van 5600 caloriën warmteeffect. 1 kubieke Meter gas van dusdanig warmteeffect kost f 0105. Een gloeilicht verbruikt 90 Liter gas per uur en kost dus nog geen f 0.01 per uur. Een Argandbrander verbruikt bij eene vlamhoogte van 100 m.M. 110 Liter gas per uur en kost dan f 0.0106. Steenkolengas heeft gemiddeld 45005000 caloriën warmteeffect, dus aanzienlijk minder dan aërogeengas. De enkele

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 146