678 vatbaarheid voor ziekten, al naar gelang de soldaat bleek uit eenige bepaalde streek van Frankrijk herkomstig te zijn. Zoo kwamen bij de Franschen uit de Noordelijke departementen 2 maal meer „leverabcessen" voor dan bij de landslui uit de Midi en 5 maal meer gele koorts dan bij hen, die uit Zuid-Frankrijk kwamen. In vatbaarheid voor „tropische bloedarmoede", waren daarentegen de Zuid-Franschen gelijk aan die van het Noorden, hetgeen de dokters toeschreven aan de omstandigheid, dat de Franschman uit het Zuiden meer alcohol drinkt (1). Al verder had men opgemerkt, dat de „donkerharigen" minder vatbaar waren voor tropische ziekten dan de „blondharigen", terwijl tot steun van deze medische hypothese de Schrijvers er op wezen, hoe veel meer procent leverzieken er te tellen zijn bij de blonde Engel- schen in Britsch-Indië dan bij de donkerharige Spanjaarden op Ouba. Corre gaat in deze richting zelfs zoo ver, dat hij, om weerstand te bieden aan de vermoeienissen van den dienst te velde, aan een blondharigen soldaat een grooter rantsoen vleesch zou gegeven wil len zien. Het zal wel geen betoog behoeven, dat wij deze laatstvermelde bijzonderheden slechts om der curiositeitswille mededeelen, aangezien de Nederlanders, als zij bij het rekruteeren van het Indisch leger daar mede wilden rekening houden, op verre na niet de Europeanen „op sterkte" zouden kunnen houden. Keeren wij thans wederom op onze schreden terug, dan vinden wij door de Schrijvers aangeteekend als grondstelling; „dat de in de heete luchtstreken verblijf houdende Europeaan gedurig zwakker wordt"., waarmede volkomen is overeen te brengen Lind's uitspraak, dat even als eene plant, ook de mensch niet naar een voor hem vreemden grond over te brengen is dan met in achtneming van de grootste zorg voor zijn voortdurend welzijn in het nieuwe land. En alsof de Indische officier de Fransche dokters Burot en Legrand, zoo ook in de Revue des deux mondes van 15 April j. 1. de kolonel Corbin, over wien straks nader, had ter hulpe geroepen tegen het (1) Wij nemen de vrijheid hierbij aan te teekenen, dat uit een en ander de gewaagde conclusie zou te trekken zijn, dat het drinken van veel alcohol dus niet zou schaden tegen over „leverabces en gele koorts".

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 150