682 gedroogde groenten wijn suiker koffie en zout 100 gram. 45 centiliters. 50 giam. 40 120 gram. 50 centiliters. 50 gram. 50 25 Ergo geen tafia of brandewjjn De vleeschkeuring moet in de heete landen des te strenger zijn, nu men daar geen malsche weiden aantreft en de veestapel er raak treurig uitziet. Tuberculeus (1) en vermagerd vee neme men dus niet aan. Kaas en sardioes a l'huile worden zeer aanbevolen voor het oorlogs- ration; spek en gezouten vleesch niet, omdat zulk eten de maag te zeer vermoeit en al te veel tot drinken aanzet. Een zekere Heckel bracht eenigen tijd geleden, saamgeperste oorlogs- rations in den handel, bij welker gebruik de soldaat gedurende eenigen tijd te velde het goed zoude kunnen uithouden. Samengesteld uit vleescbpoeder en kola, in tabletten van 25 gram, in denzelfden vorm als de chocolade tabletten, [het kilogram tegen f 1.75] bleek evenwel den Schrijvers, dat dit voedsel, uitsluitend gegeten, spoedig tegenstaat en ook niet gemakkelijk verteert, doch dat het, gebruikt met andere spijzen, ontegenzeggelijk groote diensten aan een op marsch zijnden troep bewijzen kan. Vermits de eetlust in de tropen bij vele Europeanen er niet beter op wordt en het beste geneesmiddel daartegen iser een goeden kok op na te houden", moeten door eiken commandeerenden officier groote eischen worden gesteld aan de culinaire bekwaamheden van de koks. Vermits ten deze in het geheel niet opgaat het Eransche spreek woord dat: „eene vraag te stellen, tevens hare oplossing is", en erkend dient te worden, dat in de keukens der kampementen ten onzent weinig Vatel's aangetroffen worden, is het voorzeker zeer moeielijk hierin verbetering te brengen. (1) Hoe is het daarmee in Indië gesteld? Maakt wellicht daar de bij toerbeurt gecommandeerde Luitenant van piket het aanwezen al dan niet van tuberculose uit bij het slachtvee? Noot van de redactie. Wij verwijzen den schrijver naar het ter zake voorgeschreven» in art 3 sub 1 van de „voorwaarden van aanbesteding voor de levering van levensmid delen, fourages enz."

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 154