683 Bij het Nederlandsche leger, alwaar gelegenheid bestaat soldaten aan kookscholen onderricht te doen ontvangen, is men reeds op den goeden weg. Ten aanzien der dranken beweren de Schrijvers, dat wijn, thee, koffie en water de eenige nuttige zijn. Wijn, noemen zij een uitmuntende, hygiënische drank, en hunne volle instemming heeft de maatregel, dat de F.ansche soldaat in de kolomen dagelijks 40 centiliters wijn ontvangt en dat in oorlogstijd die hoeveelheid dikwerf 50 k 60 centiliters bedraagt, ja, op dagen van groote vermoeienis, zelfs tot 80 centiliters mag worden opge voerd. De wijn dient 12 13 graden alcohol te hebben en moet voorts van goede hoedanigheid zijn. De zoogenaamde tafia of suikerbrandewijn wordt daarenlegen ontraden. Men kweekt er maar drinkebroers mede, die bij epidemiën het gelag betalen. Aan het drinkwater kunnen niet te hooge eischen worden gesteld. „Un chel", zoo schrijven de beide dokters, „qui sauiait pourvoir „ses hommes d'une eau absolument potable, serait a peu piés sur, „en toutes circonstances, de les piéserver de la dysenterie, de l'hépatite' „de la fièvre typhoïde et du cholera, en les protégeant contre des „affections moins graves, dont les oeufs de ténia, d'ascarides, les „germes de filaires, les filets de sangsues etc., sont les causes les „plus fiéquentes." Weer een ander Hoofdstuk handelt over kleeding en uitrusting Men zij zorgvuldig in het dekken van het lichaam. Aangezien bij menschen, die koude gevat hebben, vaak sluimerende ongesteldheden van anderen aard te vooischijn komen, wachte men zich voor dat: verkouden worden. Evenals de Engelschen in Indië op hunne werven met vette letter doen aanplakken, dat men zich tegen de brandende zon dient te beschut- ten, zoude men naar der Schrijvers meening in de chambree der soldaten de spreuk van Wolseley moeten aanplakken, dat men zich hoeden moet voor verkoudheid. Uit dien hoofde ontkleede men zich nimmer, waar een koelere

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 155