684 luchtstroom komen kan en dekke men zich des avonds en des naohts beter dan over dag. Een flanellen buikband dient elk soldaat in zjjn bezit te hebben. Het blootshoofds loopen in do open lucht moet bestraft worden. Niet alleen de rechtstreeksche werking der zonnestralen, maar ook hare uitstraling kan koorts verwekken. „La fièvre se prend souvent par les yeux", beweren de schrijvers en daarom zou men aan een schildwacht, die op het midden van den dag op post staat, eigenljjk een zoogenaamde rookbril moeten verstrekken. De Engelschen doen zulks in Egypte. Het schoeisel, dat altjjd zacht moet gehouden worden, dient inge wreven te worden met een mengsel van traan, terpentijn en vet. Yoor den marsch wassche men de voeten met water, waarin een weinig alkohol en nil den marsch wassche men ze liefst in warm water, waarna men schoone sokken en een paar sloffen in het kwartier aantrekt. Militairen, die in de brandende zon bij eenig werk moeten surveil- leeren, moeten gebruik maken van eene witte, van binnen met blauwe of groene stof gevoerde parasol. In een volgend Hoofdstuk worden wenken gegeven omtrent den duur van exercitiën, theorieëi en corveeën. Yeeleischend voor den soldaat zijn in deze de Schrijvers niet. Naar hunne zienswijze moeten de exercitiën, die nimmer mogen beginnen voor en aleer de sterke uitwaseming van den grond goed opgetrokken is, zelden langer duren dan tot 9 uur des morgens. Marschen van 15 E.M. moeten een maximum zijn; als de vijand er is, zullen diezelfde soldaten wel 30 K.M. weten af te leggen. Proefnemingen op dat gebied, wanneer een veldtooht niet onmiddellijk voor de deur staat, moeten ontraden wordenhet geeft zieken om niets. In het vredesgarnizoen in Europa gaat dat „trainen" in het marcheeren nog al eens zonder veel zieken te veroorzaken, doch in de heete landen is dit geheel anders. Men late het dus eenvoudig na. Theorieën moeten nooit langer duren dan één uur; het wordt anders te afmattend.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 156