685 Het poetsen van wapens en het uitborstelen van kleeding moet altijd buiten de kamers en de galerijen plaats vinden. Het aanleggen van tuinen bij de kampementen is op zich zelve zeer aanbevelenswaardig, dochomwoele liefst niet den grond. Lind zeide het reeds 200 jaar geleden, met wat overdrjjving dat men in de tropen, zoodra men den grond gaat omwoelen, zijn eigen graf graaft. De doorgraving van het kanaal, dat Chaudoe met de golf van Siam verbindt, kostte aan 80.000 Annamieten het leven. Zelfs in oorlogstjjd moet men dan ook alle uitgravingen vermij den als dit eenigszins mogelijk is, omdat de nadeelige invloed er van op de gezondheid van den troep dikwerf erger is dan die eener epidemie. Bij het uitbreken eener epidemie moet men er voorts niet tegen opzien, menschen, die tegen de gevreesde ziekte minder waardig zijn, te verwijderen. Tijdens den opstand in Mexico brak de gele koorts uit te Vera- Cruz en deed men, om de ziekte te beter te kunnen beteugelen, alle Europeesche soldaten de stad verlaten. Zoo maaide nu 23 jaar geleden de cholera speciaal de Afrikaan- sche militairen van het 2e Bataljon infanterie weg op eene wijze, die zeer zeker had moeten leiden tut het overwegen, of het niet urgent was, die negersoldaten ten spoedigste van Kota-Radja te doen verplaatsen. Ook bij het desinfecteeren van besmstte kleeding en bedlegoed zij men niet te voorzichtig. De cholera en de gele koorts hebben in de Fransche koloniën op nieuw hare intrede gedaan, omdat men verzuimd had de kleeding van zieken te vernietigen, dan wel voldoende te ontsmetten. Eike stad van eenige beteekenis moet dan ook in de tropen een of meer ontsmettingovens te harer beschikking hebben, desgelijks elk militair hospitaal van eenigen omvang, Tot ziekenoppasser op de zalen van besmettelijke lijders neme men bij voorkeur menschen, die aan dezelfde ziekte geleden hebben.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 157