688 Thomson voeg ik er gaarne bij ook niet verlangd. Ten tweede cursiveerde ik de woorden: op militair gebied, want hetgeen daar buiten ligt behoeft ons voorloopig niet te interesseeren. Laten wij in 's hemelsnaam voet bij stuk houden. Van „een voordeel zien in het verbreken der banden met het moeder land", zooals de Heer Thomson mij verwijt, is geen kwestie hoegenaamd. Nooit heb ik zoo iets beweerd, noch bedoeld, maar wel heb ik gepleit voor het verleenen aan Indië van eene zóó groote militaire kracht, dat het zich zelfstandig tegen aanvallen van buiten verde digen kan en niet in alles van Nederland afhankelijk gemaakt wordt. De aanwezigheid van een voltallig leger en een goed officierskorps ten allen tijde, zooals de voorstanders der Fusie hopen te geven, moge veel zijn, het is niet genoeg, het is te weinig. Waarschijnlijk ial Indië bij een aanval van buiten af geen hulp meer uit Neder land kunnen krijgen, dit is al zoo dikwijls gezegd (en door de Fusie-voorstanders nooit tegengesproken) dat ik 't niet meer be hoef te bewijzen. Maar wat geeft 't dan of men op een bepaald oogenblik slag vaardig staat, wanneer de middelen ontbreken om verliezen aan te vul len, materieel te herstellen enz. Wat baat het aan de Nederlandsche zaak een officierskorps te bezitten, waarvan men de leden steeds zenden kan waarheen men wil, wanneer er geen middelen zullen zijn om hen te zenden Gesteld dat de Fusie-officieren zulke superieure aanvoerders zullen zijn, dan zullen hunne talenten toch Indië (en dus de Nederlandsche zaak) niet ten goede komen, op het oogenblik, dat zij 't meest noodig zijn. le, zullen er bij de Fusie minder officieren zijn (Nederland en Indië samen) dan nu, zelfs 200 berekent de schrijver der brochure er te kunnen missen. Maar eilieve! dan zal Nederland voor zijn eigen ver dediging eerst recht op alles wat onder de hand is beslag leggen. Dan zal dus van uitzenden eener versterking naar Indië, op 't laatste oogenblik zeker geen sprake wezen. Vermindert het aantal officieren niet en is dus de reserve wel voor handen in Nederland, dan vervalt een der voordeelen van de Fusie bezuiniging en bovendien blijft dan nog steeds: 2e, dat de versterking Indië niet meer bereiken kan, dat in Indië

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 160