690 "Maar 't beeft sedert 1875 aan foorstellen tot verbetering uit Indie niet ontbroken. Die voorstellen waren echter in Nederland niet gewild integendeel De cursiveering is van mij. Ik vind deze uitspraak nog al tee kenend en geef haar aan de voorstanders der Fusie, welke mochten deokeD, dat het nu eerst hoog tijd wordt voor het vernietigen der militaire onafhankelijkheid van Indië, beleefd in overweging. Al de andere voor- en nadeelen der Fusie laat ik nu liever onbe sproken. Ze zijn in de beide avonden van Krijgswetenschap voldoende behandeld. Ik heb alleen willen protesteeren tegen de opvatting van den Heer Thomson, als zouden door mij wenschen gekoesterd worden, die gevaarlijk zijn voor het belang van den Nederlandschen Staat. Misschien ben ik, al schrjjvende, door mijn geestdrift medege- sleept en heb ik daardoor in het door Z. E, G. bedoelde opstel rethorische wendingen gebezigd, die wat kras lijken bij kalmer nadenken. Yooral mijn variant-citaat van Gambetta schijnt den Heer Thomson boos te hebben gemaakt. En van den ijverigen voorstander der Fusie kan ik me dat wel begrijpen, hoezeer 't me spijt zoo verkeerd begrepen te zijn. Heusch, hier schuilde geen particularistische angel onder 't gras. Ik stel er prijs op te verklaren, dat ik me minstens even vurig Vaderlander voel als de Heer Thomson en dat ik juist wil, dat Neder land zijn koloniën behoudt. Echter zal dit schoone doel, m.i., niet bereikt kunnen worden door Indië op militair gebied volstrekt afhankelijk van Nederland te maken, doch door het tegenovergestelde beginsel zoo consequent mogelijk toe te passen. En wanneer ik de Fusie zoo heftig bestrijd,, dan is dat juist, omdat deze (ook volgens den Heer Thomson) de kroon zetten moet op het werk dergenen, die de banden toehalen willen. Immers, wanneer er maar één officierskorps zijn zal, vervallen al de verlangens naar inrichtingen van militair onderwijs, schietscholen, krijgsschool enz. in Indie. Eerst dan zal men gerust kunnen zijn en Indië absoluut afhankelijk weten van het moederland. Maar

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 162