694 De nationale kreten der Ieren„Erin go bragh(Altijd Ierland), die men dikwijls in Londens straten hoort, „A. Boo!" (ter overwin ning) dat men aantreft op de wapenschilden van geslachten van Ierschen oorsprong, verliezen zich ook in den nacht der tijden. In Schotland heeft iedere stam zijnen eigen oorlogskreet. De kreet der Kozakken: „Hurrah!" Hu Raj beteekent „In het paradijsde verblijfplaats, die weggelegd is voor de dapperen, die op het veld van eer vallen. De Engelschen en de Duitschers ook wij Nederlanders hebben dien kreet sedert eene eeuw overge nomen van de Russen, in weerwil van het verschil in zeden tusscheo deze volken. De Duitschers roepen ook: „Vorwaertz". De krijgskreet der Almogavaren, die in de 13" eeuw hunne repu tatie van wreedheid en onverschrokkenheid zooveel eer aandeden, heeft dezelfde beteekenis als die der Russen. Deze mannen knielden vóór den strijd gezamenlijk neder. Zjj richtten tot God een kort gebed en stampten, na te zjjn opgestaan, hevig met de schacht van de lans op den grond, daarbij uitroepende „Des- parta ferre(staal ontwaak). Daarna wierpen zij zich op den vijand onder hun woest oorlogsgeschrei„Agur!" dat bij de Afrikaansche volken hetzelfde beteekent als: „Aan God!", en de opoffering van het leven beduidt. Minder vroom was de kreet, die van af de Aziatische grenzen tot in het midden van Europa gehoord werd van de verwoestende hor den van Tamerlan (13801405): „Tchalpigandat men zou kunnen vertalen door: „aanvallen!" of „neersabelen!". De uitdrukkingen in den loop der tijden gewijzigd zijnde, namen vele volken of geslachten den naam van een heilige aan en gebruikten dien voor oorlogskreet. De tijd van het leenstelsel vooral was rijk aan ridderlijke kreten, elk leengoed had de zijne. In het algemeen is de echt nationale kreet in Frankrijk, Engeland en in de Neder landen zeer in zwang, terwijl zij daarentegen in Duitschland en vooral in Italië nagenoeg niet gehoord wordt. Bij de Spanjaarden wjjzigde zich de oud nationale kreet: „Es- pana! San Jago!" naar de omstandigheden. Bij de Polen werd de oorlogskreet steeds in eere gehouden. Dezen riepen nu eens den naam van hem onder wiens bevelen gestreden werd, dan weer diea

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 166