708 we ons niet, dan bestaat het plan om voor de a. s. Kerstdagen een afstandsrit naar Buitenzorg uit te schrijven en te gelegener tijd een finish, een concours hippique, een pic-nic enz. te houden. Van harte hopen we, dat al deze plannen verwezenlijkt en met gewenscht succes bekroond zullen worden. Voor officieren van bereden korpsen, die slechts één rijpaard bezit ten, is het een groot bezwaar, dat de ritten steeds op Zondag plaats hebben. In den regel toch maken zij des Zaterdags groote, dikwerf zware marschen, zoodat het zeer verklaarbaar is, als zij hun paard den vol genden dag niet aan een terreinrit laten deelnemen. Onoverkomelijk is dit bezwaar echter niet. Wat is er b. v. tegen, dat die heeren des Zaterdags bij den dienst een troepenpaard berijden, desnoods alleen op den Zaterdag voorafgaan de aan den maandelijkschen rit? Hiertegen zal misschien aangevoerd worden, dat het rijden op Zaterdag dienst en het deelnemen aan den rit op Zondag louter liefhebberij is. Volkomen waar, doch aan den anderen kant moet men niet vergeten, dat die ritten op Zondag zeer nuttig zijn. Dan toch wordt voornamelijk het vlotte rijden in het terrein beoefend en niemand zal ontkennen, dat dit voor ieder bereden officier noodig is. Feitelijk moest men van alle officieren, die uit den aard hunner betrekking bereden zijn, hetzij zij infanterist, cavalerist, artillerist of genist zijn, kunnen vergen, dat zij zich, zoo snel als mogelijk is, door alle terreinen kunnen bewegen en dat hunne paarden niet weigeren. Hoe dikwijls ziet men het niet gebeuren, dat een overbrenger van een spoedbericht zijn paard niet over of door een sloot kan krijgen en al mag niet van ieder Indisch paard verlangd worden, dat het met zijn ruiter over de sloot springt, men mag wel van elk paard eischen, dat het er zonder aarzeling doorheen gaat. Ook is het geen zeldzaam feit, dat bij manoeuvres de scheidsrechters of te laat óf in het geheel niet op een plaats komen, waar hunne tegenwoordigheid vereischt wordt, omdat hunne paarden niet door het terrein verkiezen te gaan. Een ander middel om het genoemde bezwaar uit den weg te ruimen

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 180