712 hoogste autoriteit zwart op wit, maar er zijn handiger chefs, die dat liever in de grijze stof der hersenen bewaren en te gelegener tijd heeft dat hetzelfde effect als die order. Wanneer nu iemand iets op het hart heeft, zoo, dat hij denkt: „it is in me, and it shall be uttered", wat rest hem dan anders dan anoniem te schrijven? Dit is immers veel gemakkelijker en vermijdt veel soesah! Wel zegt art. 7 van de Grondwet, dat iedereen bevoegd is zijne gedachten middels de pers te openbaren, zonder voorafgaande vergunning te behoeven, behoudens zijne aansprakelijkheid voor de strafwet, maar onze grondwet is het Reglement van Krijgstucht en onze eed: „Trouw aan de wetten!" is niet heel duidelijk! Gelukkige Si Anoe, die zich nog verwonderen kan! Kijk, als mij morgen werd medegedeeld, dat in beginsel besloten was com pagnieën c.s. door luitenants te doen commandeeren, bataljons door kapiteins, en het leger door een luitenant-kolonel, dan zou mij dat niets verwonderen, niet eens als daarbij verklaard werd, dat dit geschied was om aan de grief der officieren van de landmacht tegemoet te komen, dat bij hen wel, bij de marine de majoors rang nog niet bestaat. Ook niet als men mij uitlegde, dat art. 1 van de instructie voor den dan aan te stellen Legercommandant de bepaling behelsde, dat het dien hoogen titularis streng verboden was voor de promotiebelangen van de ondergeschikte officieren te zorgen. Heusch, Mavors verwondert zich over niets meer, alleen zou hij zich verwonderen als hij eens zoo tegen het midden der maand de pen opnemende niets kon doen dan één lofzang zingen op al het goede den Indischen officier geboden. Ik heb het ook al eens over de invulling der conduitelijsten gehadik kon toen natuurlijk niet zoo heel uitvoerig zjjn, en trouwens het gaat met het verkondigen van nieuwe denkbeelden als met sommige medicijnende pro dosis mag niet te groot zijn. Zoo schrijvende schoot mij te binnen de befaamde invulling van kolom 8, (geschikt voor bevordering) met het fameuse „nog niet" wegens zeer recenten datum van bevordering. Hoe billijk dat per sé het eerste jaar na promotie zéé invullen van die kolom is, moge blijken uit het volgende: De promotie ging slecht bij de infanterie in het

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 184