714 bezuiniging, wellicht met minder personeel zou kunnen volstaan 1). Bij de reorganisatie der bibliotheken, waarbij die van den Gene- ralen staf werd opgeheven, en die van het Departement van Oorlog opgericht, heeft men half werk gedaan, want behalve de laatstgenoemde, richtte men ook voor elke afdeeling van het D. v. O. bibliotheken op. Het gevolg was, dat voor elke bibliotheek een totaal onvoldoend be drag werd toegestaan. Zoo beschikt de Bibliotheek van het Depar tement van Oorlog over f 1500. N. I. C. 's jaars. Hiervan gaat al f 120.af voor een oppasser, die tevens boekbinder is. Verder heeft men voor een 700 aan tijdschriften, zoodat er per jaar een f 700. overblijft tot aanschaffing van boeken, een bedrag, dat vooral voor een bibliotheek, die nog in wording is, bepaald veel te weinig is. Voor de bibliotheek der III6 Afdeeling (Artillerie) is evenals voor die der IV6 Afdeeling (Genie) f 1270.'s jaars beschikbaar; voor die der VI® Afdeeling stond men f 1450.'s jaars toe. Elk dier bedragen op zich zelf is klein, bij elkaar gevoegd zou men een uitstekende bibliotheek kunnen onderhouden, en zelfs met minder zou men kunnen volstaan. Ook in deze richting is wel te bezuinigen, mits men maar eens breekt, met dien grooten vjjand van al het goede in het militaire de sleur Ik ben nog niet zoo heel lang geleden op Batavia geweest, en niet voor laugen tijd, zoodat mij dingen op zijn gevallen, die de vaste ingezetenen van de Koningin van het Oosten niet eens meer opmerken. Ik bedoel de officiersbarakken op het Waterlooplein. Ze zien er van buiten al niet schitterend uit, en toen ik die woningen zoo vlak tegen elkaar aangebouwd zag, werd ik benieuwd er eens binnen een kijkje te gaan nemen. Gereedelijk werd mij dit door den bewoner, tot wien ik mij wendde, toegestaan. Wat ik toen zag, ging alle denkbeeld van gebrek aan kennis voor de eischen, waaraan wo ningen in de tropen moeten voldoen te boven. Een slaapkamer, die geen licht of lucht van buiten ontvangt, en dan één kamer in het geheele huis. Een strookje grond van nog geen mansbreedte als erf! De 1) Dit onderwerp biedt zich zeer aan voor verdere behandeling. Als al de bureaux gegroepeerd waren om een centraal gebouw, bestemd voor archief, expeditie en bibliotheek, zou er heel wat te bezuinigen vallen op on9 schrijvers- en ambtenaarspersoneel. Red

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 186