715 bijgebouwen vlak op het huis. En wat kiesch, dat de buren een gewoon gesprek, in de achtergalerij gevoerd, kunnen volgenIk vroeg den bewus- ten bewoner hoe officieren met twee of drie kinderen in zoo'n hok konden wonen? „Och" zei hij, „ik weet 't niet, maar ik geloof, dat als ze de binnengalerij niet tot slaapkamer willen iniichteD, ze hun kroost in hangmatten ergens deponeeren Ik zou wel eens willen weteD, welke militaire commandant 'tzou tolereeren als een officier, een particulier huis hurende, zoo'n pedak uitkoos Toen ik mijn tournee voortzette kwam ik in de Hospitaallaan en Gang Setjang en daar stonden waarachtig alleraardigste officiershuizen! „O!" dacht ik zoo, „dat loopt nog al los; eerst zeker voor korten tijd zoo'n optrekje op het Waterlooplein en dan een behoorlijk huis!" Ik kwam een kennis tegen, en sprekende over officierswoningen, deelde ik hem ook mede hoe ik dacht, dat de aanwijzing daarvan geregeld was. Hij keek me eens aan, en zei „Hou jejezoodom?" „Neen waarachtig niet", constateerde ik. „Nu, die pedaks, zooals jij terecht die hokken op het Water looplein gelieft te noemeD, zijn voornamelijk bestemd voor officieren van de infanterie; en die behoorlijke, neen, laat ik zeggen, uitstekende woningen voor officieren der artillerie, dokters en apothekers 1). Zoo zag ik verleden een oud luitenant van de infanterie met rijken kin derzegen zich oprollen in zoo'n onderdakje op ons Waterlooplein, en een luitenantje van de artillerie, die al drie jaar officier was, strekte zijne ledematen behagelijk uit in zoo'n villatje op Setjang! Ze gooien het natuurlijk op de nabijheid van de kazerne, en dat is dui delijk als je ziet hoe'n verbazend eind bv. de ingang voor de kazerne van het 2" reserve van de poort van het hospitaal ligt! „Maar, dat is toch niet erg bilijk," merkte ik op, „waarom moeten infanterie-officieren altijd zoo ellendig gehuisvest zijn? Is daar nooit eens tegenop gekomen." „Iemand voor de belangen der infanterie-officieren ongevraagd op ko men? Mavors, Mavors, wordt je nooit wijzer? Heb jij het ooit beleefd?" 1) De woningen aan de Noordzijdewaaronder de slechtste woningen voorkomen, zijn bestemd voor allerlei categoriën van officieren, geen troepenofficier zijndemen vindt daar o. a. dan ook doktoren, apothekei'B en officieren behoorende tot het Departement van Oorlog.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 187