WENKEN VOOR DE PRACTIJK. Militaire postduivendienst. In de rijfde aflevering van de Mittheilungen über Gegenstande des Artillerie und Geniewesens komt een klein berichtje voor over het gebruik van postduiven tijdens nabij de vesting Nowo- Georgiewsk gehouden manoeuvres. Men had aldaar aan iedere verkenningspatrouille 57 postduiven toe gevoegd, die door een der ruiters in een houten kooitje op den rug mede genomen werden. Afstanden van 2632 K.M. werden door de postduiven normaal in 18—23 minuten afgelegd. Na een langer transport van 4253 K.M. in de kooitjes, waren de postduiven echter zoo vermoeid, dat zij hun voedsel weigerden. Denken wij ons eens onze reeds zoo zwakke en dan zeer zeker spoedig gedunde cavaleriemacht den strategischen veiligheidsdienst verrichten de tegenover den gelanden Europeeschen aanrander onzer koloniën. Waar haalt zij de menschen vandaan om berichten achterwaarts te zenden? Zouden te Batavia, Buitenzorg of de een of andere plaats op de hoogvlakte van Bandoeng thuis behoorende postduiven, wier berichten telegraphisch aan het Hoofdkwartier van het veldleger overgebracht worden, haar geen onschatbare diensten kunnen bewijzen Zouden er geen redenen bestaan om den, na zeer onvoldoende proeven opgeheven, militairen postduivendienst weder in het leven te roepen. Mineur. Liggende kraag. Kan het zoo slordige open maken van de bovenste knoopen der attila, dat te velde om „Hitzsehlag" te voorkomeu zeer noodig is, niet achterwege blijven, indien onze soldaten verlost worden van den steeds met zweet doortrokken hoogst onpractischen staanden kraag? Zou een flinke breede liggende kraag, welke goed wijd aan de hals was, niet martialer staan? Voorzeker zou er bovendien veel minder gevaar aanwezig zijn voor kou vatten en wat daaraan annex is. Tarchus. Kaarten. In Atjeh gebruikten wij linnen kaarten, die niet zoo gauw vuil werden als de papieren, zij hadden de hinderlijke open ruimten niet tusschen de opgeplakte stukken, zij konden gemakkelijker opgeborgen

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 195