726 Aanmoediging van den studielast. De boekerijen der gewesten en afdeelingen mogen boeken maar voor eene maand verstrekken, is deze verstreken, dan is verlenging op aanvraag noodig, maar weer hoogstens voor een maand. Wie iets uit een archief wil putten voor zijne pu blicatie, moet daartoe per request aan den gouverneur-generaal toestemming vragen. Wil men iets uit de stamboeken van personen, die reeds eene halve eeuw dood zijn, te weten komen, geheim!! alweer een request. De gewestelijke boekerijen zijn niet rijk voorzien, zoodat aanvragen uit- de bibliotheek van het departement van oorlog voor eene ernstige studie in den regel onvermijdelijk zijn. Wie nu een werk van eenige beteekenis heeft samen te stellen, dat hem b. v. gedurende 10 a 12 maanden zijn vrijen tijd in beslag zal nemen, heeft een reeks van aanvragen, ver lenging van aanvragen, verlenging van verlengingen en requesten in te dienen (welke hem nog geld kosten ook), hij moet erg veel lust, ijver, volharding, liefde en moed tot lastig vallen bezitten om dat vervelend telkens terugkeerend geploeter vol te houden. Kunnen de commandanten van de gewesten en atdeelingen niet be slissen of de archiefstukken in hun ressort geraadpleegd en gepubliceerd mogen worden, met de instructie om daarbij vooral niet te angstvallig te werk te gaan? Kunnen de boekerijen de werken niet voor b.v. hoogstens een jaar in leen afstaan, onder voorbehoud dat in dringende gevallen de boeken tusschentijds worden opgeëischt X. Y.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 198