736 ringsbewijzen, geldelijke beseheiden, menagerekeningen, korpsperiodie- ken enz., enz., het toezicht op het behoorlijk bijhouden van de administratie-, uitbetalings- en reparatieboeken en van meer andere registers en aanteekeningen, in het algemeen, met de vele adminis tratieve beslommeringen, den compagnies-commandant op de schouders gelegd, gaat voor dezen veel kostbare tijd verloren, welke nuttiger in het belang der tactische oefeningen en leiding zijner compagnie zou kunnen worden aangewend. De wenschelijkheid der opheffing van de compagnies-administratie oehoeft m.i. dan ook geen verder betoog en mag zeker ook als algemeen erkend worden aangenomen. Tot de administratie der compagnie rekenen te behooren: a. Het beheer en de verantwoording van de ten behoeve der compagnie ontvangen en uitgegeven gelden. b. Idem als voren van de ontvangen en verbruikte vivres eu fourages. c. Het beheer over de in gebruik zijnde voorwerpen van kazer neering, keukengereedschappen, fournituren enz. d. Idem van de bij de compagnie aanwezige wapenen, voorwerpen van ledergoed, slag- en blaasinstrumenten. Het beheer over de sub c. en d. genoemde voorwerpen, in hoofd zaak bestaande in het in goeden staat doen houden en het tijdig doen verwisselen van de defecte artikelen, kan voor den compagnies commandant geen noemenswaardig bezwaar opleveren, en mag, ook omdat de verantwoording daarvan, zonder eenige bemoeienis van den kwartiermeester, bij de officieren van kleeding en wapening berust, gevoegelijk buiten beschouwing blijven. De hier voren geschetste ongunstige toestand heeft dan ook in hoofdzaak betrekking op het beheer en de verantwoording der door ien compagnies-commandant ontvangen gelden, vivres eu fourages, voor welk beheer hij ook rekenplichtig is aan den kwartiermeester (art. 7 der compagnies Instructie). Onder afschaffing der compagnies-administratie meen ik dan ook te moeten verstaan het ontnemen van evengenoemd beheer aan den compagnies-commandant en de overbrenging daarvan bij den kwar tiermeester.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 216