737 Ten behoeve van dat beheer worden een administratie- en een uitbetalingsboek aangehouden. Zooals hiervoren reeds gezegd, is de sergeant-majoor der compagnie belast met het bijhouden van de boeken, het opmaken van de ver antwoordingen, overgangsstukken, spaarboekjes, staten, periodieken enz. enz. en wordt hij daarin door den fourier bijgestaan. Aan het overbrengen der compagnies-admi6., zooals die thans wordt gevoerdbij den kwartiermeester kan dus niet gedacht worden, omdat zulks eene te groote personeelsuitbreiding te diens bureele zou meebrengen. De meest wenschelijke hervormingen toch stuiten in den regel af op financieele bezwaren, zoodat bij de oplossing van het vraagstuk in de eerste plaats met dezen voornamen factor rekening moet worden gehouden. Die oplossing zal daarom gezocht moeten worden in eene samen smelting van compagnies- en korpsadministratie, met gelijktijdige aanbrenging van zoodanige wijzigingen en vereenvoudigingen in de bestaande werkwijze, dat, zonder het verband en de controle in gevaar te brengen, zooveel mogelijk besparing van arbeid wordt verkregen en met een betrekkelijk geringe uitbreiding van personeel bij den kwar tiermeester zal kunnen worden volstaan. In theorie stel ik mij zulks op de volgende wijze mogelijk voor. I. Bij de compagnie. a. Geldelijk helleer. De administratie- en uitbetalingsboeken vervallen. In de plaats daarvan wordt aangehouden eene controle volgens model No. 81. Met behulp van die controle en het dagelijksch rapport (model N. 4 van het Reglement op den Inwendigen Dienst der Infie.) heeft de compagnies-commd'. een voldoend overzicht over zijne compagnie en kunnen ook de monsterstaten (art. 34 der compies. Instructie) worden opgemaakt. De comp16S.-commdt. heeft geene gelden te goeder rekening, mena gefondsen, bespaarde gelden, als anderszins, onder zijn beheer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 217