738 Op een door hem af te geven bewijs, worden dagelijks, na afloop van het dageljjksch rapport, door den sergeant-majoor bij den kwar tiermeester ontvangen, de voor dien dag ten behoeve der menage, voor het uitbetalen van soldijen aan naar elders vertrekkende of in het hospitaal opgenomen wordende militairen enz., benoodigde gelden. Buitengewone gevallen uitgezonderd, kan het voor eiken dag benoodigde vrij nauwkeurig worden geraamd. De soldijen en verdere inkomsten, den militairen der compagnie aankomende, worden om de 10, 8, 9 of 11 dagen, op den 1 len., 218ten. en letenvan elke maand uitbetaald. Deze afwijking van den bestaanden regel, geeft niet alleen het voordeel, dat het aantal berekeningen en afsluitingen in het uitbeta- lingsboek tot op de helft worden verminderd, doch vergemakkelijkt ook de berekening van het aankomende. Voor het hospitaalpersoneel bestaat deze regeling reeds; voorden troep zullen daartegen wel geene overwegende bezwaren bestaan. Daartoe ontvangt de compie8.-commdt. op den dag der uitbetaling bij den kwartiermeester, het te diens bureele reeds afgesloten uit- betalingsboek, teekent daarin voor de ontvangst en uitbetaling aan rechthebbenden van het totaal bedrag „alzoo komt aan", en doet onder zjjn toezicht of onder dat van een door hem aan te wijzen officier de uitbetaling bij de compagnie plaats hebben. Doordat hij van den kwartiermeester ontvangt het bedrag „alzoo komt aan" en de uitbetaling geschiedt volgens de rubriek „rest uit te betalen", komt de comp^.-commd4. van zelve in het bezit van de ten behoeve der menage ingehouden gelden. De inname daarvan bij het menageboek, wordt door den kwartier meester voor „accoord" geteekend, niet bij wijze van contröle op den comp'^.-commd', doch ten behoeve eener eventueele verificatie van het menageboek door den korpscommd*. In mindering van het bedrag „alzoo komt aan", brengt de kwar» tiemeester de gedurende het afgeloopen tijdvak dag voor dag ver strekte voorschotten en geeft den comp^Vcommd'. de daarvoor af gegeven bewijzen terug. Yoor de ten behoeve der menage uitgegeven gelden, welke eerst op het einde der maand middels staat model No. 15n (opgave der

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 218