549 zich hebben als te velde, en moeten de exercitiepatronen niet alleen denzelfden vorm, maar ook hetzelfde gewicht hebben als de scherpe patronen. Het spreekt vanzelf, dat ik den ransel geheel afgeschaft wensch te zien. Yervalt ook de kleediDgtasch en wordt een eenvoudig houten kistje verstrekt ter opberging van kleeding enz., dan zullen in totaal zoowel de kosten van aanschaffing van kleeding en uitrus ting, als de onderhoudskosten verminderen. Yoor inlanders, waarvan hier alleen sprake is, zou ik zeer zeker het geweer door eene veel lichtere karabijn vervangen willen zien, doch deze eisch is, onmiddellijk na de invoering der nieuwe bewa pening, practisch niet wel uitvoerbaar. Maar een andere eisch, die ik bepaald dringend acht, is wel vatbaar voor inwilliging. De inlander leert nooit vertrouwen stellen in een stootwapen als de bajonet, met een houwwapen daarentegen heeft hij reeds in zijne jeugd leeren omgaan en na een weinig oefening, wordt het in zijne handen een geducht wapen, waarmede hij een ieder te lijf durft. Men schaffe voor hem de bajonet af, waardoor het vuurwapen lichter wordt en geve hem als houwwapen eene niet te zware kle wang van handigen vorm. Dit wapen, in eene lichte houten of leeren scheede, kan eenvoudig in den gordel worden gestoken. De veld- flesch, van aluminium, kan aan den gordel worden gehangen. De sprei moet niet en bandoulière gedragen worden, doch b. v. recht hoekig opgevouwen op den rug, van boven met haak en oog (of lus en knoop) op de schouders bevestigd, beneden opgesloten door den gordel. Als in de sprei vier houders met patronen worden gevou wen, dan heeft de man veertig patronen bij zich, waarvan twintig dadelijk bjj de hand, wat zeer zeker voldoende is. In bijzondere gevallen kunnen bovendien in de broekzakken nog patronen worden medegegeven. Hiermede de kleedingkwestie afgehandeld hebbende, kom ik thans tot het niet minder belangrijke vraagstuk, hoe inlandsche militairen te straffen en hoe hen te beloonen. In verband met het feit, dat voor inlanders en Europeanen een afzonderlijk strafrecht bestaat en ook, in de naaste toekomst althans, zal blijven bestaan, rijst vanzelf de vraag of het niet even logisch

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 21