741 Enkele ernstige spaarders niet te na gesproken, zijn toch de meeste inleggers slechts tijdelijke deelhebbers, voor een deel geregeld, voor een deel slechts nu en dan wat deponeerende met het doel om bij voorkomende gelegenheden over een zeker bedrag te kunnen beschikken. Het schoone doel den minderen militairen de gelegenheid te ope nen, om door het afzonderen van kleine bedragen een kapitaaltje te kweeken, dat hen kon dekken tegen mogelijke rampen van den' ouden dag, ziekten en andere wederwaardigheden, waarmede het fonds bij Gouv. Besluit van den 18 Mei 1853 No. 2 werd opgericht werd, voor zooverre althans ons de ervariug leerde, slechts zeer matig bereikt. Wij gelooven dan ook niet, dar, sedert de instelling der postspaar bank, zelfs ter wille van die betrekkelijk weinige ernstige spaarders, voor het meerendeel tot het kader en de meesters-werklieden behoo- rende, geldige redenen voor de instandhouding van het spaarfonds zijn aan te voeren. Het spreekt van zelf, dat de opheffing billijkheidshalve geleidelijk zal moeten plaats hebben, door b.v. de kleine bedragen ter beschik king van belanghebbenden te stellen en den vasten spaarders met een tegoed b v. van minstons f 100, de keuze te laten, om hun saldo bij de Rijks-postspaarbank te doen overschrijven onder behoud eener rente van 5 °/0 tijdens den duur van hun loopend verband 1). De inhoudingei), welke onder de benaming van „onvrij willig bespaarde gelden," op de soldij der met plaatsing in de 2® klasse van militaire discipline gestrafte militairen plaats hebben (A..O. 1891 No 61, art. 7, punt 4), worden geboekt in een register, als thans ten behoeve der vrijwillig bespaarde gelden door den kwartiermeester wordt aan gehouden. De ingehouden bedragen worden als gedeponeerde gelden aange merkt en derhalve niet nader verantwoord, noch in spaarboekjes ingeschreven. De teruggave heeft met inachtneming van de thans daarvoor geldende bepalingen plaats, zonder overlegging evenwel van kwitanties. Belanghebbenden teekenen voor de terugontvangst hunner gelden in evengenoemd register. 1) Een dergelijke billijke bepaling werd helaas niet getroffen. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 221