758 ten, Daar Mekka. De bedehuizen, die in den regel een bamboe omwan- ding hebben, vertoonen aan de Westzijde een uitspringend gedeelte in den zijwand. Venus is, zooals een ieder weet, na het ondergaan der zon, het eerst zichtbaar in het Westen en draagt als zoodanig den naam van „Avondster". '8 Morgens staat zij in het Oosten en heet dan Morgenster". Zij is zeer gemakkelijk te herkennen èn aan de grootte èn aan de kleur van haar licht. Om nu verder te onthouden wanneer het Noorder- dan wel Zuider declinatie is, geef ik als hulpmiddel aan het woord „moeson''. Laat men daaruit de klinkers weg dan houdt men over M. (aart) S. (eptember) N. (oorden), terwijl het getal 21 ons den aanvangsdatum der decli natie aangeeft. Wanneer des morgens theorie gehouden is in het oriënteeren, dan verdient het aanbeveling om bet geleerde van den morgen ook s'avonds duidelijk te maken. Zoo mogelijk kieze men een avond met helderen sterrenhemel, zoodat men de verschillende, voor ons doel aangegevene sterrenbeelden, duidelijk kan waarnemen. Hier volgen eenige opdrach ten, (in zake oriënteeren) die zoowel op het exeroitieterrein, als gedu rende een velddienstoefening kunnen worden gegeven. 1/ „Sergeant A, stel je sectie op met het frout naar het Zuiden." 2/ „Sergeant B, stel je sectie zoodanig op, dat zij front maakt naar het Noorden, de rechtervleugel aangeleund tegen de Westzijde van dat huis." Aansluitende hieraan en als vervolg op het oriënteeren moet aan de Eur. sergeanten het lezen van kaarten niet onbekend zijn. Let wel lezers, ik eisch van hen niet, dat zij een kaart moeten kunnen lezen zooals wij, maar dat zij opgenoemde terrein voor werpen en terreindeelen kunnen aanwijzen; dat zij weten hoe de schaal in verband staat met de kaart; dat zij moeten kunnen antwoorden op vragen als de volgende: 1/ Wijs mij het Noordelijkste voetpad, dat de kampongs M. en N. rechtstreeks verbindt. 2/ Hoeveel houten bruggen zijn erin den grooten weg, die de kam pongs O. en P. verbindt? - 3J In den Ooetelijken rand van kampong D. ligt eene Mohame-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 238