768 gedeeld hoe die verwonding is, bijv. „schot door rechter hand" „schamp schot linker been" enz. De dragers of geleiders moeten hiermede rekeniug houden. Wanneer de een of andere omstandigheid moet worden besproken, dan wel wanneer grove fouten begaan worden, late men het signaal „halt" blazen. Als afspraak geldt dan, dat beide partijen blijven staan waar zij zijn. Het signaal „voorwaarts" geeft aan, dat de oefening vervolgd wordt. MARSCHVEILIGrHEIDS DIENST. Na bespreking der oefening, worden de verschillende patrouilles ingedeeld en doe men eenige vragen bijv: fus. A. „wat is je zooeven verteld omtrent den vijand"? fus. B. „ga eens naar de spits". fus. C. „meld je bij den commandant der rechter doorzoekings- patrouille". Wanneer aan een fuselier, bij de hoofdcolonne ingedeeld, gezegd wordt zich naar de hoofdcolonne te begeven, dan zal het zeer dikwijls gebeuren, dat die fuselier (uit gebrek aan nadenken) direct zijne plaats verlaat en later pas tot de ontdekking komt, dat hij wel had kunnen blijven staan. Intusschen hebben de verschillende patrouille-commandanten de gedragsregels der patrouilles in 't kort in herinnering gebracht om zoodoende den man zoo goed mogelijk bekend te maken met alles, wat hij daarvan weten moet. Eene fout, die dikwijls wordt gemaakt (ook in de werkelijkheid) is, dat vele patrouille-commandanten hunne patrouilles „halt" laten houden, wanneer van 's vijands zijde eenige schoten vallen en dat zij daarna hunne manschappen liefst zoodanig opstellen, dat zij van het voorgelegen terrein ongeveer niets waarnemen. Dat „halt houden" brengt het groote nadeel mede, dat daardoor eene colonne noodeloos wordt opgehouden. Men lette er vooral op, dat de patrouilles rustig marcheerendat de verschillende patrouille-commandanten geen orders geven, die men, bij wijze van spreken, uren ver kan hooren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 243