764 Meu gebruike teekens, wenken en geve de orders of mededeelingen op geen luiden toon, hierdoor zal de man langzamerhand leeren, om den wil van zijn commandant, als 't ware, uit diens oogen te lezen. Als gevolg hiervan komt de troep zonder geschreeuw of gedruisch vooruit, zoodat de kans om den vijand te verrassen grooter wordt. Jammer is het, dat er wel een teeken is voor „hulp" maar geen signaal. Er kunnen zich toch omstandigheden voordoen, waarbij het van onberekenbare waarde zou zijn, indien men middels signalen om hulp kon vragen. (Bij het korps Marechaussée's zag men dit reeds in, van daar eiken dag de bekendstelling van het „signaal," zoodat zij steeds z. g, gewapende dan wel ongewapende hulp konden ontbieden). Het overbrengen van mondelinge berichten door fuseliers, sluit hierbij, als het ware, aan. De grondslag van dit onderricht kan men al in de kazerne ver krijgen, door het doen overbrengen van orders, den dagelijkschen dienst of iets dergelijks betreffende. Bij velddienstoefeningen geve men in den aanvang eenvoudige berichten om over te brengen, late die berichten herhalen door den overbrenger en opteekenen door den ontvanger, zoodat hier een dubbele conti öle aanwezig is. VOORPOSTEN DIENST. Ten einde de veiligheidsmaatregelen in grove trekken duidelijk te maken, doe men aan een fuselier de vraag, wat hij wel doen zou als hij ergens een kleinen aanplant had en hij bemerkt had, dat wilde varkens schade aan dien aanplant hadden veroorzaakt. Het antwoord luidt dan bijna altijd „dan maakte ik er een pagger omheen". Dan vergelijke men de veldwacht met den aanplant; de dubbel posten met den pagger en eindelijk de vijand met de wilde varkens, waarna de zaak aan iedereen duidelijk is. Met de dubbelposten beoefene men vooral de toestanden, waarin zij kunnen woiden verplaatst, dan wel alle omstandigheden, die zich kunnen voordoen. Het verdient aanbeveling, om in den aanvang de veldwacht zoo-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 244