766 Geschikte patrouille-commandanten krijgen een paar korporaals ter opleiding mede. Elk gegradueerde, die eene goede verkenning kan maken, is geld waard; immers van de ingekomen berichten kan veel afhangen. Een gebrek aan vele gegradueerden eigen is, dat zij de opdraoht uit het oog verliezen en gaarne z.g. patrouille-gevechten leveren, ook al zijn deze ten eenenmale overbodig. Bij het gebruik maken van een tegenpartij verkrijgt men een dub bele controle, indien men behalve het verkennen van bezette terrein- voorwerpen en terreindeelen, ook elkaar laat verkennen. Dat bij de oefening in het maken eener verkennings-patrouille, steeds een officier tegenwoordig moet zijn, met het doel als boven omschreven, behoeft geen verder betoog. Tot besluit een paar voorbeelden: Voor Eur. sergeanten. A. Op bijgaande schetskaart vindt gij het voetpad geteekend, dat de kampongs M. en N. verbindt. Van dit voetpad wensch ik te weten: 1/ de toestand, 2/de breedte, 3/ het terrein aan weerszijden. Verder had ik gaarne de volgende gegevens1 biedt de Mohamedaansche begraafplaats (zie schets) eene goede stelling aan voor eene sectie infanterie om den straatweg van P naar T onder vuur te nemen; 2/ zoo ja, bezet dan die stelling met uwe sectie en deel mij mede welk vizier gij zoudt gebruiken om vuur op bedoelden straatweg te geven. B. Over de P. rivier ligt bij paal 5 een brug (zie schets). Van deze brug zoude ik gaarne weten 1/ lengte en breedte in Meters, 2/ voor welke wapens geschikt, 3/ van welk materiaal gemaakt. Verder: 1/ de diepte van de rivier ter plaatse en de breedte en diepte der rivier op 300 M. Noordelijk van bedoelde brug, 2/ hoe zijn de oevers op laatst bedoeld punt? Voor Inl, sergeanten. A. Wanneer gij dit voetpad over een afstand van 400 passen volgt, dan vindt gij aan uw rechterhand (ten Noorden) een missigit, die vlak aan het voetpad gelegen is. Tracht mij van die missigit de volgende gegevens te verstrekken 1/ is die missigit door een steenen muur omringd? 2/ zoo ja, hoe

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 246