- 783 kapitein Engel naar zijn post terug te keeren, daar geen vijand in den omtrek ontdekt was, terwijl de colonne Cavaljé haar marsch naar Kendangan voortzette, evenwel weer verminderd met één Europeesch soldaat, die wegens ziekte met kapitein Engel naar Moengoe Thayor medeging. Op marsch naar Kendangan werden nog twee Inlandsche fuseliers en een banneling zoodanig ziek, dat zij gedragen moesten worden. Gelukkig werd Kendangan spoedig bereikt (om half vier). Den 3den Juni bleef men aldaar en werden van de colonne nog 1 Europeesch en 2 Inlandsche militairen benevens vier dwangarbeiders in het veldhospitaal opgenomen, zoodat, toen den volgenden morgen om 6 uur de terugmarsch begon, luitenant Cavaljé nog maar beschikte over 41 man en 27 kettinggangers. Dien dag werd doorgemarcheerd tot 41/2 uur, toen te Simpang Ampat het bivak betrokken werd. Den volgenden morgen vroeg brak men weder op en kwam tegen 1 uur te Moengoe Thayor aan. Den 6den Juni om 6 uur 's morgens werd de marsch voortgezet. Yolgens de instructie zou men nu een weg openen naar Baleh. Daar men echter geen gidsen beschikbaar had, moest op het kompas gemarcheerd worden. De weg werd gekozen door de verlaten kam pong Haur en daarna over het gebergte, waar op een open plek op een spits van de tweede heuvelrjj werd gebivakkeerd (3 uur aankomst). Den 7den hervatte men den tocht om 6 uur, de richting werd genomen naar de Mangkau-xW\oT, waar men om half 8 aankwam. De rivier bleek gezwollen te zijn en een sterken stroom te hebben, zoodat van doorwaden geen sprake kon zijn. Men sloeg in 3 uur tijds een brug en bereikte daar over den anderen oever. Over steile bergtoppen en door zwaar bosch moest men verder zijn weg kappen, totdat men op eens een sedert kort gemaakt pad vond. De colonne sloeg dit pad in en volgde het tot omstreeks 1 uur, toen de spits rapporteerde menschenstemmen te hooren. Luit Cavaljé begaf zich naar voren en ontdekte spoedig een paar huisjes in een dal tusschen drie heuvels, waarin zich eenig volk ophield. Daar omtrekking mogelijk scheen, zond hij 10 bajonetten rechts en ging zelf met 10 anderen links van den heuvel, waarop men stond, naar beneden om hen zoo eenigszins doenlijk gevangen te nemen. Schieten werd verboden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 263