790 Achtte men voor bovenbedoelde schutters verdere oefening over bodig, zij zouden weldra den hoogsten te behalen graad moeten missen. Steeds blijven onze goede schutters stiefmoederlijk bedeeld. Zie slechts 16. Dat onze Javanen en Amboineezen er veel prijs op stellen een schietprijs te dragen, stem ik volkomen toe. Een Euro peaan echter doet zulks niet zoo zeer, maar acht het van veel meer belang een prijs te verwerven. Allen echter zijn tuk op eene geldelijke belooning, en vooral de Europeaan, al verschaft het hem slechts een meer direct voordeel. Het voorschrift tracht goede schutters te vormen, door in de le plaats hunne ijdelheid te streelen en vervolgens door kleine geldelijke belooningen. Ik vraag me af, of het toekennen van eene kleine soldijverhooging aan scherpschutters, geen machtiger invloed zou uitoefenen, vooral omdat ons geveer als juistheidswapen zoo uitne mend geschikt is en het voorschrift het vormen van goede schutters zoo zeer op prijs stelt. De schatkist gedoogt het zeker niet Opmerkelijk is het, dat de 4e alinea van 4 nog in dezen herdruk is opgenomen. Immers die bepaling is toch terdege in strijd met die vervat in 77. Het komt mij dan ook volstrekt niet vermetel voor, te beweren, dat die alinea best achterwege had kunnen blijven. Edoch, om goede schutters te vormen, moet men de soldaten zoover brengen, dat zij met verstand leeren schieten en hiertoe is noodig een voorbereidend theorethisch onderwijs. Reeds de eisch, dat de soldaat de schietregels moet kunnen toe passen en zooveel andere bepalingen in het schietvoorschrift wijzen er op, dat het dwaasheid is te vorderen, dat de soldaat slechts practisch moet worden onderwezen. Bovendien hetr feit, dat hoewel de officieren, minder gewoon zijn het geweer te hanteeren dan de soldaten, de eersten dikwijls betere resultaten verkrijgen in het schieten dan goede schutters, bewjat dat theorethisch onderwijs geen overbodige zaak is, maar wel dat theorie en practijk hand aan hand moeten gaan. Zonder kennis van den bouw en de spierwerking van man en paard is het onmogelijk goede ruiters te vormen. Evenmin is het mogelijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 270