793 - We zijn nu eindelijk genaderd tot de zoo belangrijke „Schietoefe ningen De bepaling dat de Echietoefeningen gehouden worden met de bajonet op het wapen, is tamelijk overbodig geworden, omdat volgens aanschrijving altijd de bajonet opgeplant moet zijn, behalve in de chambree's. Of deze bepaling altijd noodzakelijk en nuttig is, laat ik daar, ofschoon ik zulks betwijfel, wat betreft het onderwijs in de gym nastiek met het geweer. Maar daarover verder gezwegen. Het doel dat 77 beoogt wordt dikwijls voorbij gestreefd. Mij is bekend, dat een chef zijnen onderhoorigen vroeg, waarom moet men drukpunt nemen, terwijl hij zelf de verklaring niet gaf en ieder even wijs liet als een oogenblik voor de vraag. Ik vraag een ieder af, wordt die vraag door het voorschrift beantwoord? Weet elk onzer de juiste verklaring te geven? Ik betwijfel het, vooral omdat 83 evenmin een positief antwoord geeft en daaruit slechts valt af te leiden, dat het drukpunt nemen dient, in de le plaats als waarschuwing, in de 2e plaats om het rukken zooveel moge lijk te voorkomen. De noot onder aan blz. 54 dwingt me in herhalingen te treden, wat betreft de zoo zeer geprezen zuinigheid. Men veronderstelt, dat er in ons I. Leger gebrek aan richtbokken kan zijn o, schande en beveelt in dat geval het gebruik van zandzakken aao. Zijn nu zandzakken overal te verkrijgen? Nog nooit heb ik hier zoo'n ding gezien en al waren ze er, wat een lastig hulpmiddel zou het gebruik van die zakken dan nog zijn! Trouwens een richtbok heeft men op het schietterrein telkens noodig. Reeds vroeger noemde ik een richt- of schietbok zooals hij thans is een lastig meubel. Ik herhaal het en wel speciaal omdat ik hier de verplaatsing zeer lastig vind. Een doelmatige ver andering is zeer noodzakelijk, terwijl de invoering van een geheel nieuwe en van eenvoudiger vorm voor het schietterrein evenmin overbodig is. Slecht materieel en gebrek daaraan kunnen niet anders dan scha delijk werken, De oefeningen vermeld onder a. en b. behandelt het S. V. zeer

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 273