801 Waarom een S.S. Beaumont geweer geen premie wordt toegekend als hij S S. blijft-of liever S. S. op M. '95 wordt -is mij onbegrijpelijk. men van meening dat S- S. zijn op Beaumont geweer en M ;95 juist dezelfde kundigheden in zich sluiten? Probeert het zelf eens! Of anders! Neemt een willekeurig geweer en oefent u daarmede. Mettertijd schiet u daarmede uitmuntend. Neemt nu een geheel ander geweer met andere schijven en andere overgangsvoorwaarden en stelt u eens een termijn en een aantal patronen vast, die niet overschreden mogen worden, en zegt mij dan eens, of u ook S. S op dat geweer bent geworden of minstens even goed daarmede schiet! oorzeker, er zullen er enkelen zijn, maar het aantal is dan toch ze er zeer geriog. Men stelt het op hoogen prijs, dat iemand S.S. blijft of wordt, maar waardeeren doet men het niet. Of verwacht men, dat onze soldaten allen zoo eerzuchtig zouden zijn, dat zij de premien als bijzaak beschouwen en slechts goed trachten te schieten voor huneer— Wat een ideale staande armee hebben wij toch! Over het prijsschieten een enkele opmerking! In 186 staat: „Het hoogste aantal punten beslist." Deze bepaling geeft aanleiding (omdat de treffers niet in aan- merking komen) dat A, die 12, 12, 11, 11,0, schiet een prijs kan verwerven, terwijl B, die 5, 9, 10, 10, 11, schiet, niet eens in aanmerking voor een prijs komt. Ik vraag u, wie heeft nu beter geschoten, A of B? Ai heeft B één punt minder dan A, hij heeft tenminste zijn schot verbeterd, terwijl A. schijnbaar moe of zenuwachtig wordt en een schijf van 1,50 M diameter op 200 M eenmaal in die 5 schoten mist. Eene nadere bespreking van het schietregister is eveneens zeer vrenschelijk. Vooreerst de opmerking, dat sommigen het wenschelijk achten het geheele schietregister af te schaffen. De vrome wenschen zijn hierdoor met één vermeerderd en het schijnt mij daarom beter te pogen een duidelijk en eenvoudig schiet register te verkrijgen. Vele goede verbeteringen heeft de herdruk gebracht, maar enkele bezwaren vinden hier toch een plaats.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 281